مدیرکل امور شاهد و ایثارگران وزارت آموزش و پرورش با اشاره به استقبال زیاد خانواده ها ازثبت نام فرزندانشان در مدارس شاهد توضیحاتی را درباره برگشت به کار جانبازان و ارتقای مدرک رزمندگان آموزش و پرورش ارائه کرد.

به گزارش کلاس بیست؛ محمدرضا رزاقی در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: مجموعه شاهد و ایثارگران با رویکرد مدارس شاهد در سال 65 تحت عنوان رسیدگی به امور فرهنگی و تحصیلی فرزندان شهدا و ایثارگران کار را آغاز کرد.

وی افزود: از سال 65 در آموزش و پرورش و طی تعامل با بنیاد شهید مدارس شاهد شکل گرفت که صرفا برای فرزندان شهدا, جانبازان و آزادگان بود در سال 75 دفتر رهبر انقلاب طی نامه‌ای به وزیر اموزش و پرورش عنوان می‌کنند که برای حل سریع مشکلات مدارس شاهد و تقویت آنها با اولویت خاص اقدام شود.

مدیرکل امورشاهد و ایثارگران وزارت آموزش و پرورش گفت: در 21 اردیبهشت سال 87 مدارس شاهد مورد بحث قرار می‌گیرد تا هزینه‌های دولتی توسط آموزش و پرورش و فوق برنامه‌ها با مشارکت خانواده‌ها و بنیاد شهید پیگیری شود و با موضوع استمرار مدارس شاهد در شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوب می‌شود.

رزاقی ادامه داد: در سال 81 اساسنامه طرح شاهد و ایین نامه استمرار مدارس شاهد مطرح و امضا می‌شود و در سال 85 تاسیس و تقویت اداره کل اور شاهد تامین نیروی انسانی و اولویت دادن به فرزندان شاهد و رسیدگی به مدارس شاهد و ایثارگران در شورای عالی انقلاب فرهنگی مورد بحث قرار می‌گیرد.

مدیرکل امور شاهد و ایثارگران وزارت آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: در آخرین اساسنامه که سال 96 ابلاغ شد بحث استانداردسازی مدارس شاهد سراسر کشور به منظور ایجاد تعادل و تناسب مطرح شده است.

رزاقی ادامه داد: ماموریت اداره شاهد و ایثارگران در سه بخش است. نخست بحث رسیدگی به مسائل تحصیلی فرزندان شاهد و ایثارگران است. دوم ترویج فرهنگ ایثار, جهاد, مقاومت و شهادت و سوم حمایت از ایثارگران در آموزش و پرورش است.

وی با اشاره به ثبت‌نام مدارس شاهد عنوان کرد: در این رابطه دو گروه فرزندان ایثارگران و غیرایثارگران را داریم که دارای شرایط ویژه‌ای هستند و تحصیل آنها در مدارس شاهد یک فرصت است. سال 65 تاکید بر این بود در این مدارس فقط فرزندان شهدا و ایثارگران تحصیل کنند اما بعدها به این نتیجه رسیدیم که بهتر است در تعامل با سایر دانش‌آموزان باشند و تصمیم گرفته شد دانش‌آموزانی که دارای شرایط ویژه آموزشی و پرورشی هستند در این مدارس تحصیل کنند.

مدیرکل امور شاهد و ایثارگران وزارت آموزش و پرورش با اشاره به پیش ثبت‌نام برای ورود به مدارس شاهد، گفت: 243 هزار و 53 نفر در سال تحصیلی جاری در مدارس شاهد پیش ثبت‌نام کردند که 101 هزار و 53 نفر واجد شرایط بودند و برای کلاس اول 63 هزار و 54 نفر پیش ثبت‌نام داشتند که 29 هزار و 268 نفر پذیرش شدند. برای پایه هفتم 99 هزار و 299 نفر پیش ثبت‌نام داشتند و 36 هزار پذیرفته شدند و در پایه دهم 80 هزار و 469 نفر پیش ثبت‌نام داشتند و 35 هزار و 785 نفر پذیرفته شدند.

رزاقی بیان کرد: یک هزار و 350 مدرسه شاهد در کل کشور داریم که 559 مدرسه ابتدایی, 396 مدرسه متوسطه اول و 397 مدرسه متوسطه دوم است همچنین 175 هزار و 421 دانش‌آموز ابتدایی, 103 هزار و 471 دانش‌آموز دوره متوسطه اول و 100 هزار و 213 دانش‌آموز متوسطه دوم داریم و در مجموع 379 هزار و 105 دانش‌آموز در مدارس شاهد داریم.

وی با اشاره به اینکه 104 هزار و 464 نفر از دانش‌آموزان مدارس شاهد جزو جامعه ایثارگری هستند, گفت: 23 هزار 452 دانش‌آموز در طرح پراکنده تحصیل می‌کنند که 20 هزار 915 نفر در مناطق شهری و دو هزار و 537 نفر در مناطق روستایی هستند و در این طرح به ازای هر دانش‌آموز دو ساعت معلم راهنما داریم که به مسائل درسی, پرورشی و رفتاری دانش‌آموزان رسیدگی می‌کنند و برای راهکارهایی که ارائه می‌دهند بنیاد شهید مسئولیت دارد.

مدیرکل امور شاهد و ایثارگران وزارت آموزش و پرورش با اشاره به کیفیت بخشی مدارس شاهد، عنوان کرد: در 16 استان کارگاه آموزشی برای توانمندسازی مدیران مدارس شاهد و ارتقای کیفیت این مدارس برگزار کردیم.

وی ادامه داد: در قالب هفت قطب کل مدیران مدارس متوسطه دوره دوم به تعداد 400 نفر با هدف طی کردن سال جاری و برنامه‌ریزی برای سال اینده با توجه به اهمیت استقرار پایه دوازدهم کارگاه آموزشی برگزار کردیم.

مدیرکل امورشاهد و ایثارگران وزارت آموزش و پرورش با اشاره به فعالیت ترویج فرهنگ ایثار, جهاد, مقاومت و شهادت با رویکرد یادگیرانه افزود: فعالیت‌های پرورشی و فرهنگی مدارس باید با رویکرد ترویج اجرا شوند.امسال یادواره شهدای دانش‌آموز با محوریت شهید فهمیده را با حضور 15 هزار دانشآموز در مرقد امام خمینی (ره) برگزار کردیم.

رزاقی تصریح کرد: در بحث ترویج می‌خواهیم سهم دانش‌آموز را در دریافت و پردازش آنچه فراگفته افزایش دهیم و تلاش می‌کنیم نقش موثر دانش‌آموزان را در ترویج فرهنگ ایثار و شهادت داشته باشیم و از پایه اول ابتدایی تا سال‌های پایانی دوره متوسطه دوم در کتاب‌های درسی بحث ترویج فرهنگ ایثار و شهادت را داریم.

وی با اشاره به اینکه در طرح پراکنده انتظار داریم بنیاد شهید در بحث وظایف خود به لحاظ مالی و سایر جنبه‌های حمایتی مانند مشاوره یا کلاس‌های خصوصی اقدام کند, بیان کرد: بنیاد شهید بدهی‌های قبلی را پرداخت نکرده است و تعهدات جاری نیز پرداخت نشده و از 4 سال قبل به طور دقیق تسویه نشده است.

رزاقی با اشاره به 4900 شهید فرهنگی و 36 هزار شهید دانش اموز در اموزش و پرورش بیان کرد: 27 هزار و 100 جانباز در این وزارتخانه داریم که برنامه های حمایتی برای انها داریم همچنین 3 هزار و 473 همسر مراقب داریم که از همسران جانباز خود مراقبت می کنند.

مدیرکل امور شاهد و ایثارگران وزارت آموزش و پرورش با اشاره به کیفیت بخشی مدارس شاهد، عنوان کرد: در 16 استان کارگاه آموزشی برای توانمندسازی مدیران مدارس شاهد و ارتقای کیفیت این مدارس برگزار کردیم.

وی ادامه داد: در قالب هفت قطب کل مدیران مدارس متوسطه دوره دوم به تعداد 400 نفر با هدف طی کردن سال جاری و برنامه ریزی برای سال اینده با توجه به اهمیت استقرار پایه دوازدهم کارگاه آموزشی برگزار کردیم.

مدیرکل امورشاهد و ایثارگران وزارت آموزش و پرورش با اشاره به فعالیت ترویج فرهنگ ایثار, جهاد, مقاومت و شهادت با رویکرد یادگیرانه، افزود: فعالیت‌های پرورشی و فرهنگی مدارس باید با رویکرد ترویج اجرا شوند. امسال یادواره شهدای دانش‌آموز با محوریت شهید فهمیده را با حضور 15 هزار دانش‌آموز در مرقد امام خمینی (ره) برگزار کردیم.

رزاقی تصریح کرد: در بحث ترویج می‌خواهیم سهم دانش‌آموز را در دریافت و پردازش آنچه فراگفته افزایش دهیم و تلاش می‌کنیم نقش موثر دانش‌آموزان را در ترویج فرهنگ ایثار و شهادت داشته باشیم و از پایه اول ابتدایی تا سال‌های پایانی دوره متوسطه دوم در کتاب‌های درسی بحث ترویج فرهنگ ایثار و شهادت را داریم.

وی با اشاره به اینکه در طرح پراکنده انتظار داریم بنیاد شهید در بحث وظایف خود به لحاظ مالی و سایر جنبه‌های حمایتی مانند مشاوره یا کلاس‌های خصوصی اقدام کند, بیان کرد: بنیاد شهید بدهی‌های قبلی را پرداخت نکرده است و تعهدات جاری نیز پرداخت نشده و از 4 سال قبل به طور دقیق تسویه نشده است.

مدیرکل امور شاهد و ایثارگران وزارت آموزش و پرورش با اشاره به استانداردسازی مدارس شاهد، گفت: این مدارس باید در چارچوب دقیق عمل کنند مدارس شاهد براساس نگاه ارزشی و انقلابی شکل گرفت و هم اکنون 85 درصد مدارس ابزارهای هوشمندسازی را دارند و به دنبال این هستیم چارچوب اولیه استانداردسازی را با مشارکت مستقیم مدیران مدارس تهیه کنیم و سال آینده آن را اماده کرده باشیم.

رزاقی درخصوص تعادل و تناسب مدارس شاهد گفت: قرار نیست مانند مدارس تیزهوشان یا مدارس عادی باشند و برای ارتقای آموزشی و پرورشی دانش‌آموزان ایثارگر هستند و دغدغه ما این است دانش‌آموزان شاهد با تلاش موفق به ورود به جامعه باشند و هر دانش‌آموز در این مدرسه موظف به تلاش است و جنبه‌های فرهنگی و تربیتی دقیقتر مدنظر است.موفقیت دانش‌آموزان دوره دوم برای ما هدف است اما اینکه خلاصه در کنکور کنیم هدف ما نیست و به دنبال تربیت شهروند شایسته هستیم.

وی با اشاره به اینکه مردم گرایش بسیاری برای ثبت‌نام در مدارس شاهد دارند, افزود: در آموزش و پرورش در تخصیص نیروی انسانی به مدارس اولویت نخست مدارس شاهد است اما میزان رغبت همکاران برای حضور در مدارس شاهد دچار چالش شده است و در حال تغییر آیین‌نامه‌ها هستیم تا جذب نیروی انسانی را به بهترین شکل داشته باشیم و مناطق موظفند نیرویی را که مدیران مدارس شاهد نیاز دارند به آنها اختصاص دهند.

مدیرکل امورشاهد و ایثارگران وزارت اموزش و پرورش با اشاره به برگشت به کار جانبازان که 17 هزار نفر هستند و در صورت بازگشت اختلاف حقوق آنها نسبت به دوران بازنشستگی 408 میلیارد تومان می‌شود, گفت: ارتقای مدرک حدود 70 هزار رزمنده را داریم که این هم رقم بالایی می‌شود و در برنامه ششم لحاظ شده است و باید اعتبار آن در نظر گرفته شود.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

نوشتن دیدگاه

توجه!

کلاس بیست نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی یابند. .
اگرچه تلاش می شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می شوند


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اخبار مهم

 

کلیه حقوق محفوظ است، استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.   

طراحی و تولید: "برهان گرافیک"