وزیر آموزش‌وپرورش در توئیت جدید خود از عضویت سه نفر از فرهنگیان در شورای عالی آموزش‌وپرورش خبر داد همچنین چارچوب کلی شیوه‌نامه برگزاری انتخابات آن توسط او ابلاغ شده است.

 به گزارش کلاس بیست به نقل از تسنیم ، سید محمد بطحایی وزیر آموزش‌وپرورش در صفحه شخصی خود در توئیتر اعلام کرد:‌در راستای افزایش مشارکت همکاران ارجمندم در حوزه تصمیم سازی‌های آموزش‌وپرورش، اکنون با رعایت مفاد قانون تشکیل شورای عالی آموزش‌وپرورش در خصوص عضویت سه نفر صاحب‌نظر از نمایندگان معلمان یا مدیران مدارس، درصدد هستیم تا این 3 نفر با رای مستقیم فرهنگیان انتخاب شوند.

در چارچوب کلی شیوه‌نامه برگزاری انتخابات شورای عالی آموزش‌وپرورش که توسط وزیر آموزش‌وپرورش ابلاغ شد، آمده است: جلب مشارکت فرهنگیان در تصمیم‌گیری‌های کلان از اهداف بسیار مهمی است که وزارت آموزش‌و‌پرورش آن را در برنامه‌های پیشنهادی خود برای مسیر تحول، ضروری و بی‌بدیل می‌داند و بر این باور است که پیشرفت و اعتلای تعلیم و تربیت با همراهی منابع انسانی محقق می‌شود.

متن کامل این ابلاغ به شرح زیر است:

 شورای عالی آموزش‌وپرورش رکن بالادستی در سیاست‌گذاری وزارت آموزش‌وپرورش است که ریاست آن را رئیس‌جمهور بر عهده دارد.

همچنین جلب مشارکت فرهنگیان در تصمیم‌گیری‌های کلان از اهداف بسیار مهمی است که وزارت آموزش‌و‌پرورش آن را در برنامه‌های پیشنهادی خود برای مسیر تحول، ضروری و بی‌بدیل می‌داند و بر این باور است که پیشرفت و اعتلای تعلیم و تربیت با همراهی منابع انسانی محقق می‌شود؛ در این راستا برنامه برگزاری انتخابات برای معرفی سه نفر صاحب‌نظر از فرهنگیان شاغل از هر یک از دوره‌های تحصیلی به جمع اعضای رسمی و پیوسته شورای عالی آموزش‌وپرورش ازجمله اقداماتی است که می‌تواند حضور مؤثر معلمان و مدیران مدارس را در بالاترین سطح مدیریت آموزش‌وپرورش رقم زند و نویدبخش آثار و نتایج تعلیم و تربیتی پویا و اثربخش باشد.

انتظار می‌رود خانواده بزرگ فرهنگیان در این رفتار اجتماعی - فرهنگی سهیم شوند و با آگاهی از توان، دانش و مهارت‌های خود در هریک از موقعیت‌های این انتخابات، نقش تأثیرگذار خود را به بهترین وجه ایفاء نمایند. ضمن دعوت فرهنگیان محترم به مشارکت تام به‌منظور تقویت گفتمان در این انتخابات، بر اجرای موارد زیر تأکید می‌شود:

1. بند 14 از ماده 9 لایحه قانونی تشکیل شورای عالی آموزش‌وپرورش در خصوص اعضای شورای عالی آموزش‌وپرورش عنوان می‌دارد: "سه نفر صاحب‌نظر از نمایندگان معلمان با مدیران مدارس از هر یک از دوره‌های تحصیلی به انتخاب شورای معاونان وزارت آموزش‌وپرورش (حداقل یک نفر از آنان از بین زنان انتخاب شود)."

در راستای برنامه‌های تحولی وزارتخانه و حسب مصوبه جلسه شانزدهم شورای معاونان در تاریخ 19 آبان 97  مقرر شد 3 صاحب‌نظر عضو شورای عالی آموزش‌وپرورش بر اساس رأی مستقیم فرهنگیان برگزیده و به شورای معاونان معرفی تا پس از تأیید به عضویت شورای عالی آموزش‌وپرورش درآیند.

2- ابلاغ سه منتخب جهت عضویت در شورای عالی آموزش‌وپرورش توسط رئیس‌جمهور محترم صادر می‌‌شود.

3-  لازم است منتخبین که به عضویت شورای عالی درآمده‌اند در جلسات این شورا که حداقل یک‌بار در ماه در تهران برگزار می‌گردد شرکت نمایند. ایاب و ذهاب منتخبین جهت حضور در جلسات شورا بر عهده آموزش‌وپرورش است.

4- از بین سه منتخب کشوری الزاماً حداقل یک نفر از میان همکاران خانم باشد؛ بر این اساس انتظار می‌رود مشارکت زنان فرهنگی در این برنامه فرهنگی - اجتماعی گسترده‌تر از پیش خواهد بود.

5- قوانین و مقررات انتخابات در شیوه‌نامه ذکرشده است و حین انتخابات به آن استناد می‌شود.

6- برای نظارت، کنترل، هماهنگی و اجرای انتخابات، ستادی با عنوان « ستاد راهبری انتخابات» با مسئولیت مشاور وزیر در ستاد مرکزی وزارت برقرارشده است.

7- ستاد راهبری انتخابات از کمیته‌های زیر تشکیل‌شده است:

الف - کمیته اجرایی و پشتیبانی، ب- کمیته نظارت، پ- کمیته قوانین و مقررات، ت- کمیته پاسخگویی به شکایات، ث- کمیته رسانه، ج-کمیته فناوری اطلاعات و ارتباطات. نماینده هر کمیته در ستاد مستقر است.

8- برای تمام اعضای ستاد راهبری، شرح وظایف مشخص و ابلاغ صادرشده است.

9- متناظر با ستاد راهبری انتخابات، ستادی در مختصات کوچک‌تر در استان‌ها و مناطق آموزشی کشور تحت مدیریت مدیرکل آموزش‌وپرورش استان‌ها و رؤسای آموزش‌وپرورش مناطق کشور تشکیل می‌شود تا پاسخگوی ابهامات احتمالی باشد.

10- این انتخابات در دو مرحله برگزار می‌گردد؛ مرحله اول به‌صورت استانی و به روش کاملاً الکترونیکی برگزار می‌گردد؛ برای اجرای مرحله اول سامانه‌ای طراحی‌شده است که داوطلبان برای نامزدی انتخابات در آن ثبت‌نام می‌کنند و با دریافت تأییدیه می‌توانند برنامه‌های خود را به جامعه فرهنگیان معرفی نمایند.

11- مرحله دوم برگزاری انتخابات، کشوری است که در این مرحله راه‌یافتگان مرحله استانی در محلی که ستاد راهبری انتخابات تعیین می‌کند، گرد هم می‌آیند و به‌صورت حضوری با معرفی برنامه‌های خود باهم رقابت می‌کنند و درنتیجه از میان آن‌ها سه نفر که حائز بیشترین آراء باشد، انتخاب می‌شوند.

12-  برای همه استان‌های کشور با توجه به جمعیت آماری فرهنگیان آن استان، سهمیه در نظر گرفته‌ شده است.

13-  در تمام مراحل برگزاری انتخابات، کمیته نظارت، مسئولیت حفظ و تضمین امنیت برگزاری انتخابات را به عهده دارد.

14-  تمامی فرهنگیان شاغل رسمی و پیمانی، دانشجو معلمان و بازنشستگان در آموزش‌وپرورش مناطق و شهرستان‌ها و استان‌ها، می‌توانند به‌عنوان رأی‌دهنده در انتخابات شرکت نمایند.

15-  تمام داوطلبانی که به‌عنوان نامزد در سامانه ثبت‌نام می‌کنند باید حائز شرایط زیر باشند؛ که در سامانه نیز به آن استناد شده است: وضعیت استخدام رسمی، حداقل مدرک فوق‌لیسانس، حداقل 12 و حداکثر 31 سال سابقه کار و موفقیت‌های علمی که متعاقباً جزئیات آن ذکر خواهد شد.

16- در هیچ شرایطی داوطلبان انتخابات نباید از تبلیغات محیطی استفاده نمایند؛ اما برای تبلیغات در فضای مجازی با رعایت قواعد انتخاباتی، پروتکل‌های وب محور و مقررات موجود منعی ندارد.

17- منتخبین مرحله اول انتخابات (مرحله استانی یا به عبارتی راه‌یافتگان به مرحله کشوری) برای احراز صلاحیت خود باید از مراجع ذیصلاح که متعاقباً مجاری ذی‌ربط معرفی خواهند شد؛ تأییدیه دریافت نمایند. این موضوع در میثاق نامه‌ای که در سامانه و هم به‌صورت حضوری در اجرای مرحله کشوری متعهد می‌شوند، تأکید و تصریح‌شده است.

18-  انتخاب شوندگان می‌توانند از طریق سامانه انتخابات و در زمان مقرر محورهای تبلیغاتی خود را در معرض مشاهده رأی‌دهندگان قرار دهند.

انتهای پیام/

نوشتن دیدگاه

توجه!

کلاس بیست نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی یابند. .
اگرچه تلاش می شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می شوند


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اخبار مهم

 

کلیه حقوق محفوظ است، استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.   

طراحی و تولید: "برهان گرافیک"