دانش آموز مدال آور نقزه جهانی زیست شناسی گفت: این رشته با علوم و صنایع مختلفی نظیر محیط زیست و مسائل مربوط به این حوزه، ساخت و تولید داروهای مختلف، سلول های بنیادی و ... ارتباط داردو توسعه آن در کشور منجر به خودکفایی در علوم مربوط بهآن خواهد شد.

به گزارش کلاس بیست؛ محمد امین خرقانی دانش آموز دبیرستان تیز هوشان گرگان موفق به کسب مدال نقره المپیاد جهانی زیست شناسی در مجارستان شد.

اعضای تیم ملی المپیاد علمی زیست‌شناسی برای شرکت در سی‌وامین المپیاد جهانی به سرپرستی حسین خانی عازم بوداپست پایتخت کشور مجارستان شده بودند موفق به کسب سه نقره و یک مدال برنز در بین هشتاد کشور شدند.

محمدامین خرقانی دانش آموز گلستانی در گفتگو با خبرنگار این پایگاه خبری اظهار کرد: این نخستین مدال جهانی المپیاد زیست شناسی در استان گلستان است که امیدوارم در سال های بعد هم توسط سایر دانش آموزان به دست بیاید.

وی در خصوص نحوه انتخاب اعضای تیم گفت: رقابت اولیه بین 40 هزاردانش آموز صورت می گیرد و پس از مرحله اول آزمون رقابت بین 1000 نفر ادامه پیدا می کند که 8 نفر برتر موفق به کسب مدال طلای المپیاد می شوند و چهار نفر اول به مسابقات جهانی اعزام می شوند.

وی بیان کرد: مسابقات جهانی این رشته در مجارستان و با حضور 300شرکت کننده از 78 کشور در تیرماه برگزار شد و تیم نفره ایران توانست 3مدال نقره و یک مدال برنز به دست آورد.

وی در خصوص رشته بیوتکنولوژی و رابطه آن با علوم مختلف گفت: این رشته با علوم و صنایع مختلفی نظیر محیط زیست و مسائل مربوط به این حوزه، ساخت و تولید داروهای مختلف، سلول های بنیادی و ... ارتباط دارد و قطعاً توسعه این دانش در کشور منجر به پیشرفت و خودکفایی در علوم مربوط به این خواهد شد.

خرقانی در خاتمه از زحمات استاندار گلستان، مدیر کل آموزش و پرورش استان، حسن مقصودلو مدیر زحمتکش دبیرستان تیزهوشان و سایر همراهانی که در این مسیر به ایشان کمک کردند ، قدردانی کرد.

ابراهیم حاجیلری معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش گلستان هم گفت: پایگاه های آموزش استعدادهای برتر برای اولین بار در همه شهرستان ها فعال کردیم تا طراز آموزشی استان را بهبود ببخشیم.

وی ادامه داد: با این کار شرایط علمی دانش آموزان ارتقاء و فرصت مناسب برای المپیادهای بعدی ایجاد خواهیم کرد.

گفتنی است؛ مدیر کل آموزش و پرورش گلستان، طی حکمی خرقانی را به عنوان مشاور مدیر کل در امور المپیاد ها منصوب کرد.

انتهای پیام/

 

کلیه حقوق محفوظ است، استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.   

طراحی و تولید: "برهان گرافیک"