در آیین تجلیل از خبرنگاران استان اگرچه دغدغه های اصلی خبرنگاران استان از بیمه، مسکن و نبود امنیت شغلی بیان شد اما به نظر می رسد هنوز مسئولان استان برنامه ای برای پیگیری آن ندارند.

 

به گزارش کلاس بیست؛ آیین تجلیل از خبرنگاران  و اصحاب رسانه استان به نظر می رسد گوش  شنوایی برای دغدغه خبرنگاران در استان وجود ندارد.

همه ساله چند روز مانده به روز خبرنگار ارشادی ها برای برگزاری روز تجلیل دست به دامان نهادهای مختلف دولتی می شوند.

امسال در سایه سنگیین کرونا این مراسم عصریک شنبه با حضور اهالی رسانه در استانداری و چند اداره کل به صورت وبینار برگزارشد، البته کاستی هایی در برقراری ارتباط های تصویری و صدایی وجود داشت  اما میتوان به دیده اغماض گذشت اما طولانی شدن مراسم  و تصویری بودن آن کمی حوصله حضار سر برده بود.

امسال حواشی روزخبرنگار اما جور دیگری رغم خورد؛ عده ای زیادی از لیست ارشاد کماکان خبرنگار نبودند، و حتی نماینده مطبوعات نیز کارمند میراث فرهنگی بود اگرچه بعنوان مدرس روزنامه نگاری در استان شناخته می شود.

در ابتدا استاندار از دوتن از خبرنگاران خواست در کنار وی قرار گیرند  و میرزاعلی از روزنامه ایران و محمدیاری از کسب و کار بر روی صندلی ها نشستند اما اخر هم معلوم نشد انها  باید بیان مطلبی میرفتتند یا صرفا برای عکس گرفتن  و جلوی دوربین قرار گرفتن چرا که از مدعوین کسی در تصاویر نشان داده نمی شد و این عدم حرکت دوربین ها نقص بزرگ تصویری مراسم بود.

در ابتدا شعری گرگانی قرائت شد که چندان حضار  به آن گوش ندادند اما خواننده این شعر که کارمند ارشاد بود که دقایق زیادی در کنار استاندار نشست.

برای حل مشکلات خبرنگاران کمیته‌ای جهت احصاء دقیق و پیگیری مطالبات  تشکیل شود

جعفر خاندوزی کارمند میراث فرهنگی گلستان برای بیان دغدغه ها به روی سن رفت او با متنی ادبی به سخنرانی پرداخت.

این مدرس روزنامه نگاری گفت: سالی دیگر و باری دیگر آمده ایم صدای بیکسی خبرنگاران را بیان کنیم و این بار من برای تکرار مکررات  امده ام اماباید نیمه پر لیوان را ببنیم.

وی با بیان اینکه گلستان در قعر جدول توسعه قراردارد، ادامه داد:.توسعه همه جانبه حوزه فرهنگی جزء برایند توسعه همه جانبه استان است وخبرنگاران در سپهر توسعه استان جایی ندارند و بعنوان یک فرزند ناتنی دیده می شوند و مسئولان به سادگی از آن عبور می کنند.

این مدرس خبرنویسی تصریح کرد: فعالان رسانه ای بعنوان بخشی از جامعه نخبگانی استان، مسائل استان را درک می‌کنند اما مسئولان نیز باید وضعیت رسانه‌ها و مطبوعات استان را متقابلا درک کنند

خاندوزی دغدغه خبرنگاران ذکر مصیبت آنان خواند و و تاکید کرد: برای حل مشکلات خبرنگاران باید کمیته‌ای جهت احصاء دقیق و پیگیری مطالبات رسانه ‌ها و مطبوعات استان تشکیل شود چرا که به مطمئنم در همین ماه‌ های باقیمانده‌ دولت نیز می‌ شود اقداماتی را انجام داد.

خاندوزی خاطرنشان کرد: استاندار گلستان با استاندارانِ همترازِ استان گلستان رایزنی کنند که چگونه و از چه محل ‌هایی، توانستند طی سال ‌های اخیر، منابع و امکاناتی را به مطبوعات استان‌ اختصاص دهند، رسانه ‌ها و مطبوعات استان با همه‌ سختی‌ ها و مشکلاتی که دارند، برخی از آن‌ها تبدیل به روزنامه شدند و  پایگاه‌های خبری فعالی در استان وجود دارند که به ساعت و دقیقه نسبت به اطلاع رسانی کمک می کنند.

وی گفت: نیاز است که گره کور مهم‌ترین نهاد صنفی رسانه‌ های استان یعنی خانه‌ مطبوعات باز شود، باید گفت قرارداد ایران و چین هم این میزان، کش و قوس ندارد و این مهم در تراز استان نیست که چنین نهادی دستاویز اختلافات شود.

وی ابراز کرد: با جدیت کامل، بحث طرح ممنوعیت شکایت از خبرنگاران در دستگاه ‌های اجرایی استان پیگیری شود و مسئولان باید این مهارت را فرا بگیرند که در برابر رسانه ‌ها به عنوان نمایندگانِ مردم پاسخگو باشند.

خاندوزی  با بیان اینکه تمرکز فرهنگ و ارشاد اسلامی بر تقسیم آگهی‌ های دولتی با هر علت و توجیهی که باشد شائبه‌ های جدی مفسده را در برداشته است ، تاکید کرد: اینکه در گذشته  آگهی ‌ها را خودِ روابط ‌عمومی ‌ها توزیع می کردند با شائبه همراه بود و اما با این طرح، شائبه‌ های مذکور بیشتر شده است.

خبرنگاران صدقه نمی خواند/ مشکلات بیمه خبرنگاران باید حل شود

هادی علمدار  نماینده خانه مطبوعات دومین نفری بود که برای بیان مشکلات در جایگاه قرار گرفت.

مدیر خانه مطبوعات استان گلستان در فرصت چند دقیقه ای خود برسر اصل مطلب رفت و گفت: د: به عمل کاربرآید به سخنرانی نیست.

وی تاکید کر: مشکلات و دغدغه خبرنگاران نباید تنها به روز خبرنگار خلاصه شود، مشکلات بیمه خبرنگاران همچنان باقی مانده است و مسائل مختلفی در حوزه مطبوعات و رسانه استان داریم که باید به فکر حل آن باشیم.

علمدار متذکر شد: امروز شرایط خبرنگاران نباید به گونه ای باشد که یکروز آنها را جمع کنیم  به آنها  صدقه بدهیم  و باید فکر اساسی برای رسانه شود که به درآمد پایدار برسند.

وی با بیان اینکه طرح رتبه بندی خبرنگاران به فرهنگ و ارشاد اسلامی استان پیشنهاد شده است اما نیمه کاره باقی مانده است ، تصریح کرد: رتبه بندی خبرنگاران به مفهوم این نیست که مابقی خبرنگار نیستند ولی خبرنگاری داریم که زندگی آن از حوزه خبر می گذرد و باید به مشکلات آنها رسیدگی شود.

علمدار خبرنگار با کسانی که ژست خبرنگاری در استان میگیرند فرق می کنند، بیان کرد: شغل خبرنگاری در استان گلستان مفهوم ندارد و باید خبرنگاران کارهایی دیگری را انجام دهند تا زندگی و معیشت آنها سپری شود. چرا بیاد کسی در استان 16 سال خبرنگار باشد ولی یک ساعت بیمه نداشته باشد.

وی ادامه داد: متاسفانه برخی از خبرنگاران ما  اتحت پوشش کمیته امداد هستندکه حق این قشر زحمت کش نیست.

علمدار بیان کرد: بارها نسبت به پایش و بررسی 208 نفر از خبرنگارانی که بیمه شدند مطالبه گری کردیم اما این لیست بیمه در اختیار خانه مطبوعات استان گلستان قرار نگرفته است.

مدیرخانه مطبوعات گلستان در خاتمه  متذکرشد:  چرا مسئولان تا انتقادی از آنها می شود از خبرنگار شکایت می کنند، مسئولان باید دغدغه های خبرنگاران را از نزدیک درک کنند.

هادی علمدار اما یک دقیقه پایانی وقت خود را به وحید عرب احمدی  رئیس خانه مطبوعات استان گلستان  سپرد.

نسبت به شرایط بد رسانه ها فکری نشده است

عرب احمدی اظهار کرد: امروز باید واقعیت ها شنیده شود، حال رسانه ها در استان مساعد نیست و نیمی از رسانه ها تعطیل هستند و برخی نیز فقط با آگهی سرپا هستند، ولی مسئولان به خاطر حفظ صندلی خود آن را بازگو نمی کنند.

وی افزود:باید نسبت به شرایط بد رسانه ها فکری نشده است و در ایام کرونا به آنگونه که باید به رسانه ها توجه نشد.

عرب احمدی با بیان اینکه نقش شورای اطلاع رسانی در ارشاد و استانداری چیست؟ تصریح کرد: مصوبه ای در حوزه اطلاع رسانی از این شورا به دست فعالان رسانه ای استان نمی رسد.

وی با انتقاد از اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه حمایت از مطبوعات استان پرداخت و متذکرشد: ارشاد تنها وظیفه در حوزه رسانه را برگزاری مراسم روز خبرنگار می داند و در یک هفته مانده به ایام چند وام به خبرنگاران معرفی می کند تا دستان خالی خود را پر کند در حالی که می تواند 120سانس در طول سال کنسرت برگزار کند.

وی در خاتمه گفت: سهم رسانه های گلستان از یارانه ها نسبت به به دیگر استان های کشور و استان های همجوارکمتر است و ارشاد باید پاسخگو باشد.باید فکری به حال رسانه های استان شود و حرکت انقلابی برای بازپسگیری حق اجحاف شده آنها انجام شود.

آنها نیز دغدغه حوزه خود و دیده شدن از سوی مسئولان را دغدغه خود بیان کردند.

سالار احمدی خبرنگار خبرگزاری فارس و داوود خاندوزی نیز از تریبون روز خبرنگار سال 1399 بی نصیب نماندند .

از عدم حمایت های معنوی  ناراحتیم /از این جلسات آبی برای خبرنگاران گرم نمی شود

احمدی نیز با بیان اینکه مدیریت خوب کرونا از سوی استاندار و مسئولان ستاد استانی در گلستان انجام شد، اظهار کرد: کرونا باعث شد برای توسعه زیرساخت های سلامت  3 معاون وزیر در یک هفته به استان سفر کنند.

وی تاکید کرد: ما از عدم حمایت های معنوی  ناراحتیم برخی از مدیران نسبت به خبرنگاران بی مهری و کم لطفی دارند.

خاندوزی هم از همان ابتدا آب پاکی را بروی دستان مسئولان ریخت و گفت: از این جلسات آبی برای خبرنگاران گرم نمی شود.

البته فرصت به خبرنگارانی از کردکوی، علی آباد و شرق استان و خبرنگاری مستقر در شرکت گاز استان رسید اما صدای آنان با کیفیت بسیار پایین پخش می شد.

اما استاندار گلستان در سخنان خود بیان کرد، در صورت تغییر شرایط کرونا یک بار دیگر با اصحاب رسانه جلسه برگزار خواهیم کرد تا مشکلات بخش خبرنگاران حل شود.

وی گفت: شورای اطلاع رسانی استان را مامور می کنم که مشکلات خبرنگاران را پیگیری کند.

اما سخنان بالاترین مقام دولتی در استان گلستان در آیین تجلیل خبرنگاران استان اگرچه توصیه به توجه بیشتر رسانه ها و دغدغه کردن مسائل گلستان برای مسئولان در کشوربود اما برای  دغدغه های معیشت، مسکن و بیمه خبرنگاران به صورت اختصاصی چیزی نداشت.

 

کلیه حقوق محفوظ است، استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.   

طراحی و تولید: "برهان گرافیک"