رئیس سازمان نوسازی مدارس کشور گفت: ۱۸۰ میلیارد تومان برای مدرسه سازی در یک سال اخیر در استان گلستان هزینه شده است.

به گزارش گلستان ما؛ مهراله رخشانی مهر ظهر امروز (یکشنبه 20 مهر) در جلسه شورای آموزش و پرورش استان گلستان اظهار کرد: مجمع خیرین استان یکی از بازوی قدرتمند آموزش و پرورش استان گلستان به شمار می رود.

 

رئیس سازمان نوسازی مدارس کشور ادامه داد: استان گلستان پس از سیل سال گذشته به طور خاص در دستور کار سازمان نوسازی مدارس قرار گرفت و حضور خیران برای حل مشکلات مدارس آسیب دیده از سیل چشمگیر بود.

 

رخشانی مهر بیان کرد: از محل حساب های ذخایره ارزی و کمک خیران و ردیف های مربوط به تجهیزات کمک های خوبی به استان گلستان در سال گذشته صورت گرفت و تعمیرات اساسی و جزئی مدارس براساس این اعتبارات در استان انجام شد.

 

وی به 23 مدرسه تخریبی در سیل استان گلستان در سال 98 اشاره کرد و افزود: همه این پروژه ها شروع شده است و بخشی از آن تاکنون تحویل آموزش و پرورش داده شده است و مابقی آن تا پایان سال به بهره برداری خواهد رسید.

 

رئیس سازمان نوسازی مدارس کشور یادآور شد: سرانه فضای بهره مند هر دانش آموز از مدرسه در استان گلستان 4.9 متر مربع است که این عدد با میانگین کشوری 5.2 متر مربع به ازای هر دانش آموز فاصله دارد و مسئولان استان در تلاش هستند که بتوانند تا مهر سال آینده به این عدد برسند.

 

رخشانی مهر بیان کرد: سال گذشته 91 میلیارد تومان از محل اعتبارات ملی به استان اختصاص یافته است که این عدد در ابتدای سال دولت دوازدهم در سال 96 نزدیک به 21 میلیارد تومان بود.

 

وی افزود: در زمان توزیع اعتبارات ملی به استان گلستان نگاه ویژه ای داشتیم و در ردیف تجهیزات مدارس محروم امسال سه میلیارد و 500 میلیون تومان اعتبار برای نخستین بار برای استان گلستان در نظر گرفتیم و در سال 99 نیز نزدیک به چهار میلیارد تومان در این بخش اعتبار در نظر گرفته شده است.

 

رئیس سازمان نوسازی مدارس کشور بیان کرد: برای سیستم های گرمایشی و سرمایشی مدارس از محل ردیف اصلی پنج میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده است که می توانند همکاران برای تجهیز مدارس هنرستانی از این محل استفاده کنند.

 

رخشانی مهر بیان کرد: تاکنون 35 میلیارد تومان برای پروژه های مشارکتی به استان اختصاص یافته است و در یک ماه اخیر این عدد به 50 میلیارد تومان نیز خواهد رسید.

 

وی گفت: 180 میلیارد تومان برای مدرسه سازی در یک سال اخیر در استان گلستان هزینه شد و مدارس بخاری نفتی و خشتی و گلی برچیده شده است.

 

رئیس سازمان نوسازی مدارس کشور تاکید کرد: مدرسه سازی ساخت یک ساختمان نیست و بنای مدرسه با بنای یک ساختمان معمولی متفاوت است و مدرسه کانون تربیت به شمار می رود و به همین دلیل سند تحول آموزش و پرورش به موضوع معماری مدارس و هویت بخشی مدارس تاکید شده است.

 

رخشانی مهر با بیان اینکه باید متناسب با اهداف آموزشی و تربیت فضای مناسب باید در اختیار دانش آموزان قرار گیرد، گفت: هزینه تمام شده یک مدرسه و کلاس درس نسبت به سال های گذشته بسیار افزایش پیدا کرده است و امیدواریم با حمایت هایی که صورت می گیرد این مسیر تداوم پیدا کند.

 

وی به طرح آجر به آجر اشاره کرد و گفت: این طرح نیز در راستای ساخت مدارس مشارکتی آغاز کردیم و با اجرای این طرح در شیوه های مشارکت مردم تغییراتی ایجاد کردیم.

 

رئیس سازمان نوسازی مدارس کشور تاکید کرد: سال گذشته خیران یک هزار و 500 میلیارد تومان مشارکت در ساخت مدرسه داشتیم و میزان خیران ما در کشور در سال گذشته 30 هزار نفر برآورد می شود و در طرح آجر به آجر به دنبال این هستیم که میزان خیران را افزایش دهیم.

 

رخشانی مهر بیان کرد: در اجرای این طرح سامانه ای در کشور راه اندازی شده است و بیش از 40 هزار نفر تاکنون برای ساخت مدارس مشارکت کردند و با همت این خیران 770 میلیون تومان جمع آوری شده است و در تلاش هستیم با این اقدام فرهنگ مدرسه سازی را در جامعه رونق دهیم و تعداد خیران مدرسه ساز را به چهار میلیون نفر برسانیم.

 منبع: شبستان

 انتهای پیام/

 

کلیه حقوق محفوظ است، استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.   

طراحی و تولید: "برهان گرافیک"