نفس هاي تابستان 95 به شماره افتاده است و در آستانه باز گشايي مدارس تب داغ استيضاح وزيرآموزش‌وپرورش بالا گرفته است. نامه استيضاح علي اصغر فاني وزير آموزش‌وپرورش با امضاي تعدادي از نمايندگان به هيئت رييسه مجلس تقديم شده است.

به گزارش کلاس بیست، حسين طاهري فرد کارشناس ارشد جامعه شناسي در یادداشتی نوشت: نفس هاي تابستان 95 به شماره افتاده است و در آستانه باز گشايي مدارس تب داغ استيضاح وزيرآموزش‌وپرورش بالا گرفته است. نامه استيضاح علي اصغر فاني وزير آموزش‌وپرورش با امضاي تعدادي از نمايندگان به هيئت رييسه مجلس تقديم شده است.استيضاح حق نمايندگان است که نظارت بر دستگاه‌هاي اجرايي از جمله آموزش‌وپرورش داشته باشد. اما گروهي از نمايندگان مجلس در تلاشند با کشيدن فاني به مجلس، خود را پشت ناديده گرفته شدن حقوق حقه فرهنگيان و اجحاف هايي که در اين سال ها بر آنها رفته است مخفي کنند.

امروزه آموزش‌وپرورش در يک بزنگاه حساس و سخت قرار دارد. عبور از اين دوره حساس نيازمند تدبير و آگاهي است. فاني و تيم مديرانش نقطه ضعف هاي فراواني دارند و قاطبه فرهنگيان از وزير و تيم همراهش ناراضي هستند.

دلايل استيضاح فاني ليست بلند بالايي دارد. از جمله موارد مطرح شده در طرح استيضاح وزيرآموزش‌وپرورشمي توان به: ضعف مديريت، نگاه سياسي و حزبي‌ در آموزش‌وپرورش، عزل و نصب‌هاي باندي و جناحي، عدم کارآيي بيمه طلايي فرهنگيان، عدم شفافيت داشتن در مسائل مالي صندوق ذخيره فرهنگيان، نبود رضايتمندي معلمان از نظام رتبه‌بنديو بي توجهي به مطالبات و حقوق فرهنگياناشاره کرد.

عليرغم انتظار به حق معلمان از نمايندگان مجلس و خصوصاً اعضاي كميسيون آموزش‌وتحقيقات مجلس دهم براي پيگيري مشکلات حوزه آموش و پرورش، با نگاهي به ترکيب موافقان‌ومخالفان استيضاح و فارغ از گرايش هاي سياسي و سوابق آنها اين واقعيت را بايد پذيرفت که استيضاح فاني به جايي نخواهد رسيد و مجلس دهم به استيضاح فاني راي نخواهد داد چراکه دغدغه نمايندگان مجلس، مشکلات ريشه‌اي آموزش‌وپرورش و مسايل معيشتي معلمان نيست.

اکنون که موضوع استيضاح آقاي فاني مطرح شده است بايد منتظر ماند و ديد، آيامنتخبين ملت و خصوصاً اعضاي کميسيون آموزش‌وتحقيقات مجلس به وظيفه قانوني خود عمل خواهند کرد يا منافع اکثريت معلمان را فداي منافع حزبي و جناحي خود خواهند کرد.

کارشناسان و متخصصان مسائل آموزش‌وپرورش همگي متفق القولند که فاني و تيم مديريتي کنوني عملکرد بسيار ضعيفي دارند. حال تعامل مجلس با وزير و مصلحت انديشي در خصوص ماندن يا رفتن در آستانه بازگشايي مدارس و سال پاياني دولت يازدهم چه پيامي را بدنه آموزش‌وپرورش کشور خواهد داد؟

اين که گفته شود مشکل آموزش‌وپرورش« شخص وزير » نيست! و با استيضاح و جابه جايي وزيربه سادگي مشکلات آموزش‌وپرورش حل نخواهد شد فرافکني و فرار به جلو نيست؟

سوال اساسي اين است اگر مسئول مشکلات عديده آموزش‌وپرورش « شخص وزير » نيست، پس چه کسي بايد پاسخ گوي وزارتخانه تحت امر او باشد؟

مسلماً ضعف مديريت و عدم درايت وزير در ايجاد بخش اعظمي از مشکلات فرهنگيان موثر بوده است. آموزش‌وپرورش وزيري مي‌خواهد که در حد مشکلات، نيازها و جايگاه اين وزارتخانه باشد.

نمايندگان فراکسيون اميد ( طرفداران دولت ) با صداي بلند فرياد مي زنند "که مشکلات آموزش‌وپرورش ريشه ايست و در ادوار گذشته اين وزارتخانه نيز وجود داشته است. بايد نگاه دولت و سازمان مديريت و برنامه‌ريزي کشور نسبت به آموزش‌وپرورش تغيير کرده و کارهاي اساسي براي آن صورت گيرد"، پس چرا از ابزارهاي قانوني خود براي کمک به حل مشکلات زيزساختي آموزش‌وپرورش استفاده نمي کنند و موقع عمل که مي رسد هيچ کس مسئوليت ظلم ها و اجحاف هايي که بر فرهنگيان شده را نمي پذيرد؟

آيا کساني که معتقدند استيضاح وزيرآموزش‌وپرورش در شرايط کنوني به صلاح کشور نيست! و اگر وزير ديگري هم بيايد در اين مدت باقي مانده نمي تواند معجزه کند، پس بهتر است که فاني در جايگاه خود باقي بماند به دنبال توجيهي براي فرار از پاسخ گويي نيستند؟

آيا عدم ورود جدي فراکسيون اميد به موضوع استيضاح فاني شائبه بي رغبتي و بي اعتنايي آنان به مشکلات حوزه آموزش‌وپرورش و خصوصاً فرهنگيان نيست؟

وقتي فراکسيون اميد که انتخاب اکثريت اعضايش را مديون حمايت همه جانبه فرهنگيان است کمترين علاقه اي براي پيگيري مشکلات آموزش‌وپرورش نشان نمي دهداين سوال به ذهن خطور مي کند که اين سياست بازان از راي معلمان استفاده ابزاري نکرده اند؟!

دعوت فراکسيون اميد از فاني براي رايزني و بررسي موضوع استيضاح وزير کار منطقي است، اما متاسفانه نظرات بعضي از از اعضاي فراکسيون اميد در خصوص استيضاح فاني، شائبه سياسي کاري و تباني را نمايان مي کند.

فرهنگيان هنوز حضور 7 اسفند و عهدي که نمايندگان منتخب با آنان بسته اند را فراموش نکرده اند. اگر حمايت فرهنگيان نبوداين مقدار راي براي ليست اميد متصور نبود. اگر قرار باشد پاشنه آشيل آموزش‌وپرورش بر روال قبل بچرخد پس ديگر چه فرقي هست ميان اين مجلس و مجلس قبل؟!

و کلام آخر:

واقعيت تلخ آن است به نظر مي رسد نمايندگان با لابي گري و رايزني در تلاشند تا استيضاح را به انحراف بکشانند و اين پيام را به فرهنگيان القا کنند که بين بد و بدتر يکي را بايد انتخاب کرد. پذيرفتن ادامه وضعيت نامطلوب موجود به خاطر اينکه سال آخر دولت تدبير‌واميد است و زمان اندکي به بازگشايي مدارس مانده، نه به نفع دولت است و نه به صلاح آموزش‌وپرورش.

نمايندگان محترم مجلس شوراي اسلامي!

استيضاح فاني در راستاي تقابل با دولت نيست بلکه در راستاي جلب رضايت فرهنگيان و حمايت از دولت است. فاني و تيم مديرانش به نفع روحاني کار نکردند. زنگ خطربراي نظام آموزش کشور به صدا درآمده است و زمان آن رسيده است تا نمايندگان مجلس و مسئولان از خواب غفلت بيدار شوند.

خروجي استيضاح فاني هرچه باشد ( ابقا يا برکناري) براي مجلس و دولت بازي دو سر باخت خواهد بود. مطمئناً تباني نمايندگان فراکسيون اميد در استيضاح فاني، به نفع دولت نخواهد بود و هيچ منطقي قبول نمي کند که با چشم پوشي بر ناتواني هاي فاني و تيم مديريتي کنوني، قاطبه معلمان را به خاطر عملکرد ضعيف مجلسيان و دولت تدبير و اميد نا اميد کنيم.

دوران مصلحت انديشي به پايان رسيده است.

انتهای پیام/

نوشتن دیدگاه

توجه!

کلاس بیست نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی یابند. .
اگرچه تلاش می شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می شوند


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اخبار مهم

 

کلیه حقوق محفوظ است، استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.   

طراحی و تولید: "برهان گرافیک"