زهرا جهانتیغ بانوی گالیکشی که توانسته در کنکور سال 95 رتبه 32 منطقه ۳ در رشته علوم انسانی را کسب کند.

به گزارش کلاس بیست، به نقل از نیلکوه، گفت‌وگویی با این بانوی موفق گالیکشی انجام داده که در ادامه می‌خوانید:

لطفاً خودتان را برای مخاطبان نیلکوه معرفی کنید؟

زهرا جهانتیغ، فرزند علی‌رضا، متولد سال 1377 در شهرستان گالیکش؛ موفق به کسب رتبه 32 منطقه سه رشته علوم انسانی شدم.

nilkooh1574 1

از سوابق تحصیلی خود برای خواننده‌های ما بگویید؟

تحصیلان دوران ابتدایی را در دبستان کوثر شهر گالیکش گذراندم.

پس از قبولی در آزمون ورودی؛ مقطع راهنمایی را در آموزشگاه نمونه دولتی «نیکان» شهرستان مینودشت تحصیل کردم.

پس‌ازآن برای ادامه تحصیل در آزمون دبیرستان نمونه دولتی «بصیرت» شهرستان گنبدکاووس قبول شدم؛ باوجود کسب رتبه علمی کافی برای ادامه تحصیل در رشته تجربی به علت علاقه‌ای که به علوم انسانی داشتم از ثبت‌نام در دبیرستان بصیرت انصراف دادم و به‌صورت اتفاقی از تشکیل اولین گروه علوم انسانی دبیرستان تیزهوشان «فرزانگان» گنبدکاووس مطلع شدم و پس از قبولی در آزمون ورودی باانگیزه مضاعف شروع به مطالعه رسمی و تخصصی در رشته موردعلاقه‌ام باهدف موفقیت در کنکور سراسری کردم.

سه سال آخر دبیرستان را با معدل 19/45 در دبیرستان استعدادهای درخشان گنبدکاووس به پایان رساندم.

شغل پدر و مادر شما چیست؟

پدر شغل آزاد دارند و دانشجوی ترم 7 حقوق هست و مادرم نیز خانه‌دار است.

صبح روز کنکور چه احساسی داشتید؟

تقریباً آرامش کامل داشتم چون تلاشم را کرده بودم و از اینکه نتیجه خواهم گرفت هم مطمئن بودم.

با دعا خیر پدر و مادرم و همراهیشان تا حوزه آزمون آرامش بیشتری می‌گرفتم و طی فرآیند کنکور هم علیرغم نگرانی زیادی که به دلیل عدم آگاهی از مکان حوزه آزمون داشتم هیچ مشکلی پیش نیامد و تا لحظه تحویل پاسخ‌نامه در حوزه آرامش کامل برقرار بود.

در درس خواندن از کلاس‌های آموزشی هم استفاده می‌کردید؟ نظرتان راجع این کلاس‌ها چیست؟

بله؛ در دروسی که نیاز داشتم (ریاضی، ادبیات فارسی و عربی) تابستان سال گذشته شرکت کردم اما کلاس‌هایم را تا پایان آذرماه به پایان رساندم.

توصیه‌ام به داوطلبان این است کلاس‌ها را تا اواخرترم اول پیش‌دانشگاهی تقریباً جمع کنند و از حجم کلاس‌ها تا حد امکان کم کنند. فقط درصورتی‌که نیاز می‌بینند تا زمانی که نتیجه دلخواه را بگیرند به کلاس‌ها ادامه دهند هرچند بدون کلاس خصوصی و صرف هزینه‌های زیاد هم می‌توان نتیجه گرفت.

در مورد کسانی که به کلاس نمی‌روند DVD های جمع‌بندی کنکور قلم چی را توصیه می‌کنم که قیمتشان تقریباً به‌اندازه یک جلسه کلاس خصوصی اما بسیار پرکاربرد و مفید است.

پس از عید این DVD ها را استفاده کردم و در دروس ادبیات از درصد 50 آخرین آزمون جمع‌بندی به 80 رسیدم.

موفقیت خود را در چه می‌دانید؟

موفقیت من در وهله اول لطف خداوند و بعد پشتیبانی و حمایت خانواده عزیزم که واقعاً هم پای من تلاش کردند و نیمی از موفقیتم را مدیون ایشان می‌دانم.

همچنین داشتند معلمان باسواد و دلسوز و شرکت منظم در آزمون‌های آزمایشی کانون که از سال پنجم دبستان تا کنکور مهارت تست‌زنی را در من نهادینه کرد.

آیا احتمال می‌دادی حائز رتبه دورقمی شوید؟

بله؛ کاملاً مطمئن بودم که نتیجه درخشانی کسب خواهم کرد. درواقع از زمانی که وارد رشته ادبیات و علوم انسانی شدم هدف‌های والایی داشتم و کسب این موفقیت با قبولی در کنکور آغازشده و تازه اول راه موفقیت‌ها و کسب اهداف بزرگ‌تر هستم.

برنامه‌ریزی یک‌ساله شما برای کنکور به چه صورت بود؟

درواقع من از سال پنجم دبستان با برنامه‌ریزی پیش رفتن را یاد گرفتم و از زمان ورودم به رشته انسانی به‌طورجدی به کنکور و برتر شدن فکر می‌کردم و تست‌زنی‌ام را تقویت می‌کردم و فضای مدرسه استعدادهای درخشان هم باعث می‌شد به آینده به‌طورجدی فکر کنم و تلاشم را هم در همان راستا بالا ببرم.

این جمله معروف را همیشه تکرار می‌کنم؛ "یا به‌اندازه آرزوهایت تلاش کن یا به‌اندازه تلاشت آرزو کن"

nilkooh1574 1

آیا انتظار چنین رتبه‌ای را داشتید؟

بله؛ بعد از کنکور درراه برگشت اولین نفری که دیدم خانم ملکان مدیر کانون قلم چی گالیکش بود که به ایشان گفتم: اطمینان دارم رتبه‌ام زیر 50 می‌شود و همین‌طور هم شد.

چون در 3 آزمون جمع‌بندی رتبه‌هایم در همین حدود و در یک آزمون دقیقاً 32 یعنی رتبه کنکورم شد.

چه کسی برای اولین بار به شما تبریک گفت؟

اولین بار تمام اعضای خانواده‌ام به من تبریک گفتند چون زمان دریافت نتایج از سایت کنار من بودند.

عکس‌العمل خانواده شما بعد از اعلام نتایج چگونه بود؟

مسلماً آرزوی هر پدر و مادر زحمت‌کشی موفقیت فرزندانشان در همه عرصه‌هاست و پدر و مادر عزیزم به موفقیتم ایمان داشتند اما قبل از اعلام نتایج با من صحبت کردند و مرا برای رتبه‌های بدتر و حتی 100 هم آماده کردند.

پدرم گفت: هر نتیجه‌ای که به دست آید چیزی تغییر نمی‌کند و نگران هیچ‌چیز نباش؛ از نتیجه‌ای که به‌دست‌آمده راضی و خوشحال هستند.

تاریخی که خود را برای کنکور آماده کردید؟ روزانه چند ساعت درس می‌خواندید؟

از دوم دبیرستان مطالعه و تعادلی در حد مدرسه و خواندن برای آزمون داشتم و با کسب رتبه اول المپیاد ادبی در سال سوم دبیرستان انگیزه و تلاشم بیشتر شد؛ به‌طورجدی به مطالعه دروس بخصوص ادبیات پرداختم و به علت اینکه درگیر المپیاد بودم پس از عید در کلاس‌های مدرسه شرکت نکردم و همین باعث افت معدلم از 19/83 به 19/45 شد.

اما تابستان پیش‌دانشگاهی دوباره شروع کردم و با رفتن به کلاس‌های کنکور عربی و ادبیات که اصلی‌ترین دروس رشته علوم انسانی هستند پیشرفت زیادی کردم و در کنکور سراسری هر این دو درس را بالای 80 درصد زدم که در کسب این رتبه بسیار کمکم کرد.
پاییز و زمستان در حد متعادل و در حدود روزانه 5 الی 6 ساعت مطالعه داشتم و پس از عید این ساعت به بیش از 10 ساعت رساند.

از اول خرداد تا روز کنکور به خودم قول دادم کمتر از 12 ساعت درس نخوانم که به لطف خدا باوجوداینکه ماه مبارک رمضان و روزه‌داری هیچ مشکل و خللی در فرایند درس خواندم نداشت و احساس می‌کردم نیرویی بیشتر از گذشته دارم.

در این دوران حتی روزهایی مطالعه‌ام به 15 ساعت هم می‌رسید. تنها 15 دقیقه برای افطاری و شام خوردن زمان می‌گذاشتم.

قصد انتخاب کدام رشته تحصیلی و دانشگاه رادارید؟

انتخاب اولم فقه و حقوق دانشگاه تهران خواهد بود اما از گزینش دانشگاه امام صادق (علیهم‌السلام) تهران هم از من دعوت به‌عمل‌آمده است و احتمالاً فقه و حقوق این دانشگاه را هم در اولویت قرار خواهم داد.

سه انتخاب اول شما در انتخاب رشته چه بود؟

فقه و حقوق دانشگاه تهران، حقوق دانشگاه تهران و روانشناسی بالینی دانشگاه تهران

آیا خود را یک نخبه می‌دانید؟

البته در کنار وجود جوهره‌ای از استعداد، داشتن علاقه و تلاشگری هم مهم است و این 3 باهم تکمیل می‌شوند و نتیجه خواهند داد.

آیا با حذف کنکور موافق هستید؟

خیر؛ ازنظر من حذف کنکور مساوی است با ضایع شدن حق بسیاری از نخبگان و تلاشگران کشور. کنکور سکوی پرش است برای کسانی که توانایی و قابلیت بسیاری برای پیشرفت و ساختن آینده کشور دارند. حال در هر شهر محروم با دورافتاده‌ای وسیله ایست برای شناخته شدن استعدادهای پنهان این کشور که شکوفا شدنشان تأثیر بسیاری در آبادانی و پیشرفت کشور دارد.

روزانه چند دقیقه وقت خود را به تلویزیون، اینترنت و تفریح اختصاص می‌دادید؟

تا سال کنکور به‌طور متعادل از تلویزیون استفاده می‌کردم در حد تماشای یک الی 2 سریال در روز؛ از اینترنت استفاده نمی‌کنم. از تفریح هم همیشه برای تجدیدقوا استفاده کرده‌ام. از عید 95 تا زمان کنکور برنامه‌های تلویزیونی را حذف کردم و به‌ندرت پیش می‌آمد که اتفاقی برنامه‌ای را تماشا کنم. اما زمانی که احساس خستگی می‌کردم با خانواده به گردشی کوتاه می‌رفتم و باانرژی بیشتر از روز بعد به تلاشم ادامه می‌دادم.

موافق یا مخالف بومی‌سازی در پذیرش دانشگاه‌ها هستید؟

با بومی‌سازی مخالفم چون همه‌ی برگزیدگان حق و لیاقت برخورداری از حداکثر امکانات آموزشی و شغلی را متناسب بااستعداد و تلاششان دارند و بومی‌سازی ایجاد محدودیت و نارضایتی می‌کند.

عامل موفقیت شما در کنکور چه چیزی بوده است؟

علاوه بر علاقه و شناخت روی توانایی‌ها اینکه تمرکز کافی روی مطالعه وجود داشته باشد مسئله مهمی است که با توجه به وجود شبکه‌های اجتماعی بین بچه‌ها تا حدودی این تمرکز تحلیل می‌رود.

توصیه‌ام به دانش آموزان و کنکوری‌های عزیز این است که حداقل در سال کنکور از حجم فعالیتشان در این شبکه‌ها بکاهند و به‌موازات کم کردن این قسمت روی تمرکز خودکار کنند و بازده خود را در زمان کم با تکنیک‌های تندخوانی بالا ببرند.

جمله که دوست دارید به دانش آموزان شرکت‌کننده کنکور سراسر سال 96 بگوید؟

ضمن آرزوی موفقیت برای تمام کنکوری‌های عزیز امیدوارم این سال سرنوشت‌ساز را جدی بگیرند و توصیه می‌کنم از ابتدا تصمیم درست را بگیرند و انتخاب رشته و هدفشان متناسب با توانایی و قابلیت‌هایشان باشد و در هر رشته‌ای اهم از ریاضی، تجربی و انسانی هنر و زبان بهترین خویشتن خویش باشند و باعث افتخار و سربلندی شهر و حتی کشورشان و دیگر اینکه برای کسب موفقیت‌های بزرگ و رسیدن به اقیانوس، جرئت ترک ساحل را داشته باشید.

اگر هدف والایی دارید اهداف کوچک و بی‌اهمیت و موانع راه را حذف کنید و به دل دریا بزنید.

طی یک سالی که خودتان را برای آزمون کنکور آماده می‌کردید آیا شده بود خسته شوید و حوصله شما سر برود؟

بله برای هر کس چنین تجربه‌ای در سال کنکور پیش می‌آید اما توصیه می‌کنم دانش آموزان وقتشان را به فکر کردن به اینکه خسته شده‌اند و حوصله‌شان سر رفته هدر ندهند.

وقتی احساس خستگی می‌کنید سراغ کاری که دوست دارید بروید یا تفریح و گردش کوتاهی برای تقویت نیروی خود انجام دهید تا خیلی زود به حالت اولیه بازگردید و همیشه مصاحبه نفرات برتر را مطالعه کنید.

این تجربه به من در سال کنکور خیلی انگیزه می‌داد و مصاحبه‌های مجلاتی که داشتم را بارها و بارها در مواقع خستگی می‌خواندم و روحیه تازه‌ای می‌گرفتم.

آرزوی دورقمی کنکور 95 گالیکش

امیدوارم همه دانش آموزان زحمت‌کش به آرزو و رؤیاهای خود برسند و همچنین رشته علوم انسانی جایگاه خود را در میان سایر رشته‌ها پیدا کند و به این رشته ارزش داده بشود و دانش آموزان بااستعداد باافتخار و اطمینان خاطر از آینده شغلی در این رشته تحصیل کنند و هرسال شاهد تک‌رقمی‌های انسانی زیادی در سطح شهرستان گالیکش باشیم.

سخن پایانی؟

بابت داشتن خانواده‌ای حمایتگر و همچنین پشتیبانی مسئولین دبیرستان فرزانگان به مدیریت خانم محبی و کانون قلمچی به مدیریت خانم ملکان خداوند متعال را سپاسگزارم و از زحمات تمامی عزیزانی که در موفقیتم نقش داشتند متشکرم.

انتهای پیام/

 

نوشتن دیدگاه

توجه!

کلاس بیست نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی یابند. .
اگرچه تلاش می شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می شوند


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اخبار مهم

 

کلیه حقوق محفوظ است، استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.   

طراحی و تولید: "برهان گرافیک"