در پی شهادت یکی از آموزشیاران نهضت سوادآموزی در حادثه تروریستی روز گذشته مجلس شورای اسلامی، رئیس سازمان نهضت سوادآموزی در رابطه با مشکلات و خواسته اصلی این افراد توضیحاتی ارائه کرد.

به گزارش کلاس بیست؛ در حادثه تروریستی که در مجلس شورای اسلامی اتفاق افتاد، هانیه اکبریان یکی از آموزشیاران نهضت سوادآموزی که برای احقاق حق خود به تهران آمده بود به شهادت رسید.

وی از نیروهای نهضتی شهرستان دلفان بود که در 2 روز گذشته جمعی از معلمان قراردادی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی با تجمع مقابل مجلس خواستار پیگیری تبدیل وضعیت و مطالبات خود بودند.

در همین رابطه علی باقرزاده رئیس سازمان نهضت سوادآموزی در خصوص شهادت این آموزشیار در حادثه تروریستی مجلس شورای اسلامی به تسنیم گفت: با تأسف فراوان این ضایعه دردناک را به خانواده وی و مردم استان لرستان تسلیت می‌گویم.

وی در پاسخ به این پرسش که خواسته اصلی آموزش‌دهندگان نهضت سوادآموزی در تجمعات مقابل مجلس چیست، اظهار کرد: طبق قانون مصوب مجلس در سال گذشته، وزارت آموزش و پرورش موظف شد تا کسری نیروی انسانی خود را از میان آموزش‌دهندگان نهضت سوادآموزی، مربیان پیش‌دبستانی و نیروهای حق‌التدریس تأمین کند اما زمانی این قانون تصویب و به این وزارتخانه ابلاغ شد که کار سامان‌دهی نیروی انسانی انجام شده بود و امکان جابه‌جایی نیروها وجود نداشت.

وی افزود: آموزش‌یاران نهضت سوادآموزی انتظار دارند آموزش و پرورش دستورالعملی را تهیه و برای اجرای در سال تحصیلی جدید به استان‌ها ابلاغ کند تا زمینه استفاده از آنها و تبدیل وضعیت آموزش‌دهندگان واجدشرایط به نیروهای حق‌التدریس در مناطقی که آموزش و پرورش به نیرو نیاز دارد، فراهم شود.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی ادامه داد: هنوز این قانون اجرا نشده بود که نمایندگان مجلس طرحی را ارائه کردند تا افراد حق‌التدریس استخدام شوند اما شیوه ورود به تأمین نیروی انسانی در آموزش و پرورش و تصویب قوانین متفاوت و متعدد موجب ایجاد انتظاراتی می‌شود.

باقرزاده بیان کرد: یکی از شیوه‌های مدنظر افراد برای احقاق حق خود تعامل با نمایندگان مجلس است اما باید توجه داشت که در ماجرای اعتراضات آموزشیاران نهضت سوادآموزی، موضوع اصلی پرداخت حقوق نیست. هرچند روال کار در بحث سوادآموزی بدین‌گونه است که پس از شناسایی جامعه هدف، ثبت‌نام، آموزش و قبولی آنها در برگزاری امتحانات حق‌الزحمه به آموزشیاران پرداخت می‌شود.

وی در خصوص بیمه آموزشیاران تصریح کرد: این افراد با یک مؤسسه در ارتباط هستند که سازمان نهضت سوادآموزی حق بیمه را به مؤسسه پرداخت کرده است که برخی از آنها هر ماه حق بیمه افراد را واریز می‌کنند و برخی در پایان دوره سوادآموزی با سازمان تأمین اجتماعی تسویه می‌کنند.

1396031812311342111092134

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی با تأکید بر اینکه خواسته اصلی آموزشیاران نهضت سوادآموزی اصلاح قانون تبصره 10 ماده 17 قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق‌التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی است، که در شهریور سال 95 تصویب شد، افزود: هم‌اکنون اظهارنظر نمایندگان درباره پذیرش یا عدم پذیرش آموزش‌دهندگان در طرح جدیدی که در مجلس مطرح شده است، به اضطراب این  افراد اضافه کرده و مراجعات آنها را به مجلس افزایش داده است.

باقرزاده در پاسخ به این پرسش که آیا قرار نیست قانون تعیین تکلیف وضعیت استخدامی این افراد اجرایی شود، عنوان کرد: با طرح جدیدی که در مجلس ارائه شده است، قوانین سال‌های 94 و 95 بدون اثر است به همین دلیل آموزش و پرورش نمی‌تواند برنامه‌ریزی کند چرا که هر موضوعی باید در قالب طرح جدید مجلس مطرح شود و اگر این موضوع به قانون تبدیل شود فصل‌الخطاب بوده و آموزش و پرورش باید آن را اجرایی کند./تسنیم

انتهای پیام/

اخبار مهم

 

کلیه حقوق محفوظ است، استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.   

طراحی و تولید: "برهان گرافیک"