سال تحصیلی جاری ، متفاوت با سال های دیگر است ، چرا که پس از ۱۹ ماه از شروع همه گیری ویروس منحوس کرونا ، بازگشایی مجدد مدارس برای آموزش های حضوری انجام می پذیرد و این امر ، تفاوت در اجرای کلاس ها و کارگاه ها و حضور دانش آموزان و هنرجویان در مدارس را به همراه دارد .

به گزارش کلاس بیست؛ اول آذر زمانیست که همه مدارس باید آموزش های حضور خود را شروع نمایند ، پیشتر دبیرستان ها از ۱۵ آبان درب کلاس ها را به روی دانش آموزان باز نموده و قبل آن نیز هنرستان ها از ابتدای مهر فعالیت کارگاهی خود را برای هنرجویان آغاز کرده بودند.

 سال تحصیلی جاری ، متفاوت با سال های دیگر است ، چرا که پس از ۱۹ ماه از شروع همه گیری ویروس منحوس کرونا ، بازگشایی مجدد مدارس برای آموزش های حضوری انجام می پذیرد و این امر ، تفاوت در اجرای کلاس ها و کارگاه ها و حضور دانش آموزان و هنرجویان در مدارس را به همراه دارد .

 مدارس با صرف هزینه های بیشتر برای رعایت دستورالعمل های بهداشتی و خرید اقلام و مواد ضد عفونی کننده روبرو می باشد که نیاز به توجه دولت به طور عام و آموزش و پرورش به طور خاص می بوده است .

همه معلمان ، دبیران ، هنرآموزان و کادر اداری مدارس باید دو دوز واکسن کرونا را تزریق نموده و ایمنی نسبی را برای خود ایجاد کرده باشند .

 رعایت دستورالعمل های بهداشتی را باید انجام دهید تا هم خود را در برابر این ویروس محفوظ نموده و هم الگویی برای دانش آموزان در این امر هم باشید ، خصوصاً فاصله اجتماعی و استفاده دائمی از ماسک .

 تشویق به تزریق واکسن کرونا برای دانش آموزان بالای ۱۲ سال خود را داشته باشیم.

 تعداد دانش آموزان در کلاس ها باید به گونه ای باشد که رعایت حداقل یک و نیم متر از چهار طرف رعایت شده باشد .

توجه به تهویه و گردش هوا در کلاس داشته باشید .

 سطح سواد رسانه و سواد فنی فضای مجازی خود را بالا ببریم .

 روز یا جلسه اول شروع به آموزش نکنید :

چرا که ما هیچ شناختی از دانش آموزان جدید ، توانمندی ها و مهارت های آنان نداریم.

در آموزش های مجازی سطح علمی و با استفاده دائم از فضای مجازی رها شده معمولاً سطح توجه به مسائل پرورشی و فرهنگی آنها کاهش یافته است .

پس باید زمانی را به کشف توانمندی دانش آموزان ، پیدا کردن نقاط ضعف و قوت اونها سپس مرور مطالب گذشته اختصاص دهیم.

توجه داشته باشید عجله در شروع آموزش ، موجب استرس و دلزدگی دانش آموزانی می شود که مهارتهای اولیه را یاد نگرفتند.

 در دانش آموزان ابتدایی لازمه نوشتن ، کسب مهارتهای دست ورزی و تقویت عضلات دست هست.

آموزش خشک و رسمی در روزهای آغاز سال، شوق و انگیزه را در بچه ها کم می کند.

 ممکن است ادر ایام بیماری کرونا و آموزش های مجازی خانواده دانش آموزان آسیب دیده باشند ، لذا حس همدلی از سوی مدیر ، معاون و معلم باز و ضروری است .

 برای آنكه به ذهن دانش آموز راه یابید ، ابتدا باید به دل او راه پیدا كنید .

و اما نکته آخر :  آموزش های مجازی به ما یاد داد که با روش تدریس دیروز نمی شود دانش آموزان امروز و فردا را آموزش داد ، پس تغییر را از خود شروع کرده و با الگو های تدریس جدید بیشتر آشنا گردیم .

 مجتبی لشکربلوکی- کارشناس تعلیم و تربیت و مدیر هنرستان

 

کلیه حقوق محفوظ است، استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.   

طراحی و تولید: "برهان گرافیک"