عدم شفافيت مالي و نبود نظارت کافي، صندوقي که مي‌بايست در دوران بازنشتگي به ياري فرهنگيان بيايد، حالا به دغدغه اصلي آنان تبديل شده است. دغدغه‌اي که حتي با استعفاي اجباري فاني و وعده و وعيدهاي آشتياني از بين نرفت. پس از تاييد و تکذيب‌هاي فراوان بالاخره اصل « تخلف » در اين بنگاه اقتصادي متعلق به فرهنگيان پذيرفته شد.

به گزارش کلاس بیست؛ حسين طاهري‌فرد کارشناس ارشد جامعه‌شناسي در یادداشت ارسالی خود به این پایگاه خبری نوشت: در خرداد سال 74 دغدغه ارتقاء معيشتي و رفاه فرهنگيان منجر به تاسيس صندوق ذخيره فرهنگيان شد. هدف اوليه صندوق ذخيره فرهنگيان افزايش قدرت مالي دوران بازنشستگي فرهنگيان بود. در حال حاضر صندوق ذخيره فرهنگيان متعلق به ۹۰۰ هزار نفر از معلمان است و از محل واريزي آنها و سهم دولت سرمايه خود را کسب کرده و به کارهاي اقتصادي مشغول است. پس از حدود 20 سال صندوق ذخيره فرهنگيان به يک بنگاه بزرگ اقتصادي تبديل شده است و شرکت‌هاي متعددي زيرمجموعه آن فعاليت مي‌کنند.

شوربختانه بخاطر عدم شفافيت مالي و نبود نظارت کافي، صندوقي که مي‌بايست در دوران بازنشتگي به ياري فرهنگيان بيايد، حالا به دغدغه اصلي آنان تبديل شده است. دغدغه‌اي که حتي با استعفاي اجباري فاني و وعده و وعيدهاي آشتياني از بين نرفت. پس از تاييد و تکذيب‌هاي فراوان بالاخره اصل « تخلف » در اين بنگاه اقتصادي متعلق به فرهنگيان پذيرفته شد.

معاون اول رئيس‌جمهور در مراسم توديع و معارفه فاني و آشتياني با اعلام اينکه در بنگاه‌هاي زير مجموعه صندوق فرهنگيان از جمله بانک سرمايه تخلفاتي صورت گرفته است، خواستار پاسخگويي هيئت مديره شد. شايد اسحاق جهانگيري فراموش کرده است که هيات مديره صندوق ذخيره فرهنگيان از طرف هيات امنا انتخاب مي‌شود و مسئوليت انتخاب هيات امنا با وزير آموزش‌و‌پرورش بعنوان رئيس هيات امناست. هيات امناي صندوق ذخيره فرهنگيان از نظر نظارتي نقش مجمع‌عمومي را به نيابت از فرهنگيان دارد. بي‌شک اولين کسي که بايد بخاطر تخلف در بنگاه‌هاي زيرمجموعه صندوق ذخيره فرهنگيان پاسخگو باشد « وزير آموزش‌وپرورش و هيات امناي انتصابي » است!

وزير سابق آموزش‌و‌پرورش نتوانست يا نخواست با موضوع تخلف در صندوق ذخيره فرهنگيان برخورد کند و برکناري دير هنگام مدير عامل صندوق ذخيره فرهنگيان نيز کمکي به حل ماجرا نکرد بلکه بر ابهام‌ها افزود. بناگهان فاني رفت، رفتني که سوالات بي‌شماري را در رابطه با صندوق ذخيره فرهنگيان بي‌پاسخ گذاشت. تخلف در صندوق ذخيره فرهنگيان موضوعي که طي ماه‌هاي اخير توجه افکار عمومي بخصوص فرهنگيان را بخود جلب کرده بود با دستگيري مديرعامل سابق صندوق و برخي از افراد وارد فاز جديدي شد. اينکه حجم و ميزان تخلفات احتمالي صندوق ذخيره فرهنگيان چقدر است و متخلفان چه کساني هستند و چگونه بايد با متخلفان برخورد کرد، بحثي است که علي‌القاعده دستگاه‌هاي نظارتي يا قوه قضاييه بايد آن را بررسي کنند و تصميم لازم را اتخاذ کنند.

در حالي که اصل وجود تخلف در صندوق ذخيره فرهنگيان امري غير قابل کتمان است و حتي مسوولان ارشد نظام و قوه‌قضايه به صورت ضمني بر اينکه در مواردي تخلفاتي صورت گرفته است، اذعان دارند يکي از اعضاي هيات امنا مدعي است که« آنچه روي داده اختلاس نبوده؛ بلکه معوقات بانکي است که برخي از آنها بازگردانده نشده اند!؟ » حاجي وزير آموزش‌و‌پرورش دولت اصلاحات و رئيس شوراي سياست‌گذاري صندوق ذخيره فرهنگيان مدعي است که « تخلفي در اين صندوق رخ نداده است و حمله مدعيان تخلف براي تاثيرگذاري بر انتخابات آتي و سبد راي روحاني است. »

حال سوال اساسي فرهنگيان اين است: « آيا پرداخت وام‌هاي چند ده ميلياردي با کارمزد بسيار کم و با وثيقه‌هاي نامعتبر، تهاتر املاک با قيمت‌هاي غيرواقعي در مقابل بدهي بعضي از بدهکاران، مطالبات بلاوصول، انتصاب بستگان در صندوق ذخيره فرهنگيان و پرداخت پاداش‌هاي نجومي به مديران صندوق فرهنگيان تخلف نيست؟ چگونه مي‌توان پذيرفت که ارقام نجومي که بازگردانده نشده‌اند معوقات بانکي باشد؟ اگر هيچ تعرضي به سهام و دارايي‌هاي صندوق صورت نگرفته است، پس اين همه هياهو براي چيست و چرا از اثبات عدم تخلف ناتوانيد؟ »

صرف نظر از انگيزه واقعي کساني که برحسب سليقه سياسي خود نوعاً با ژست دلسوزي خبرهاي مربوط به صندوق ذخيره فرهنگيان را نقل مي‌کنند، نگاهي به عملکرد صندوق ذخيره فرهنگيان اين واقعيت را آشکار مي‌کند که صندوق ذخيره فرهنگيان با مشکلات اساسي رو به روست و هم از لحاظ مديريتي و هم از لحاظ اقتصادي با مشکلات جدي درگير است و براي برون رفت از اين وضعيت نيازمند تغييرات و اصلاحات جدي در اساسنامه خود مي‌باشد. مطمئناً بسياري از ابهامات و نابه ‌ساماني‌هاي کنوني به عملکرد ضعيف و غير شفاف هيات امنا، هيات مديره و مدير عامل صندوق ذخيره فرهنگيان بر مي‌گردد.

به باور کارشناسان و صاحب‌نظران صندوق ذخيره فرهنگيان از اهداف اصلي خود منحرف شده و با بحران جدي مواجه شده است. موضوع تخلف در صندوق ذخيره فرهنگيان افکار عمومي معلمان را به شدت تحت تاثير قرار داده است و بايد براي آن پاسخي قانع کننده و شفاف تهيه شود که مشخص شود که تخلفات احتمالي در چه حد بوده است و چه کساني متخلف هستند؟ مسلماً برخورد قاطعانه با موضوع تخلف در صندوق ذخيره فرهنگيان مي‌تواند تا حدودي اعتماد از دست رفته معلمان را بازگرداند.

اکنون که تخلف در صندوق ذخيره فرهنگيان محرز شده است، اعضاي هيات امنا بهتر است به جاي استراتژي فرار به جلو نسبت به وظيفه نظارتي خود پاسخ‌گو باشند و صادقانه اشتباهاتشان را بپذيرند و براي جلوگيري از تخلفات احتمالي به آسيب شناسي چرايي رويدادن تخلفات بپردازند!

آقاي حاجي؛ آدرس اشتباهي ندهيد!؟

درباره تخلفات صندوق ذخيره فرهنگيان صادقانه سخن بگويد و مشکلات فرهنگيان را فداي اهداف سياسي نکنيد. فضاسازي و اتهام زني‌ها خود باعث ابهام و نگراني بيشتر فرهنگيان مي‌شود. اجازه دهيد بجاي حاشيه‌سازي به اصل تخلفات رسيدگي شود! بي‌شک عدم شفافيت در مسائل مالي و نبود نظارت کافي مهم‌ترين زمينه ساز تخلفات بوده است.

نوشتن دیدگاه

توجه!

کلاس بیست نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی یابند. .
اگرچه تلاش می شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می شوند


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اخبار مهم

 

کلیه حقوق محفوظ است، استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.   

طراحی و تولید: "برهان گرافیک"