یکی از مهم ترین شاکله های هویت فرهنگی ما ایرانیان زبان و ادبیات ماست که با پیشینه ی هزارو چند صد ساله ، میراث اکثر اقوام ایرانی به شمار می رود‌ .

به گزارش کلاس بیست؛ "فاطمه کردی" دبیر دبیرستان های بندرگز در یادداشتی نوشت:  یکی از مهم ترین شاکله های هویت فرهنگی ما ایرانیان زبان و ادبیات ماست که با پیشینه ی هزارو چند صد ساله ، میراث اکثر اقوام ایرانی به شمار می رود‌ .

به بر هر ایرانی فارس زبانی مبرهن و آشکار است که زبان مادری ما، زندگی و جاودانگی خود را مرهون زحمات سی ساله ی شاعر شیرین سخن ، فردوسی و اساتید بزرگی است که عمر خودرا در حفظ ادبیات فارسی ، سپری کرده اند.
در کتاب ادبیات فارسی می خوانیم : "زبان فارسی ، زبان مادری ماست، آیینه ی فرهنگ و هویت ملی ماست."

آری یکی از مهم ترین شاکله های هویت فرهنگی ما ایرانیان زبان و ادبیات ماست که با پیشینه ی هزارو چند صد ساله ، میراث اکثر اقوام ایرانی به شمار می رود‌ .

به ادبیات کلاسیک ایران که نظر می افکنیم  ، ادبیاتی بسیار ارزنده و غنی است.

 ادبیات معاصر را که مورد مطالعه قرار می دهیم ، بسیار لطیف و پرمایه می باشد.
این میراث قوی و ارزشمند ادبی، نسل به نسل به ما رسیده و حتی درپیچ و خم ها و تغییرات و درپی تاخت و تازهایی که بیگانگان در طول دوران تاریخ بر پیکره ی وی اعمال نموده اند ، جاودانگی خودرا حفظ نموده است.

 اما این روزها در کلاس های درس ادبیات ، ابرهای تیره و تار بی علاقگی و کم لطفی نسبت به زبان مادری ، بر وجود دانش آموزانمان سایه افکنده.
این روزها سرچشمه ی ذوق ادبی نسل نوجوان و جوان مان درحال کورشدن است.

 ورود برخی زبان های بیگانه و جذابیت ظاهری آنها که به رقابتی نابرابر با زبان و ادبیات ما پرداخته اند ، دانش آموزان را در حفظ و یادگیری زبان مادری دچار تزلزل و سستی نموده است.

یکی از مهمترین دلیل بی علاقگی دانش آموزان به یادگیری ادبیات و ترجیح دادن زبان بیگانه بر زبان مادری بر می گردد به آشفتگی، ناهماهنگی و عدم جذابیت متن ها و مباحث کتب درسی و نبود محتوای قوی و پرمعنای در ای کتب.

ما بانسلی مواجهیم که در ازدحام اطلاعات و تراکم رسانه ها به سر می برند.
کتاب درسی این نسل نباید در پایین ترین و نامنظم ترین سطح اندیشه و آگاهی باشد.
متن کتاب ادبیات فارسی با توجه به پیشینه ی والا و ارزنده ای که دارد، باید از غنای بیشتری برخوردار باشد، به گونه ای که برانگیزنده ی علاقه و رغبت دانش آموزان باشد.
ادبیات کلاسیک و ادبیات معاصر ما ، بسیار شیرین تر و پربارتر از آن چیزیست که در کتاب های درسی گنجانده شده است.
صاحب نظران و مولفین مباحث ادبی با کمی دقت نظر  و تأمل در هنگام تألیف کتاب فارسی می توانند، سرزندگی و جذابیت را به محتوای کتاب های ادبیات فارسی برگردانند و نسل تازه و جدید دانش آموزانمان را با زبان و ادبیات فارسی و زیباییهای وجودی آن که میراث فرهنگی ماست ، بیش از پیش آشنا نموده و آشتی دهند.....

چه بسا اگر این مهم صورت نگیرد ، فرزندان این مرز و بوم با تصوراتی اشتباه ، زبان بیگانه را بر این سرزمین حاکم خواهند نمود و زحمات چندین ساله ی پیشکسوتان عرصه ی ادبیات و زبان مادری ، همچون برگ های پاییزی از درخت علم و دانش ادبی جدا شده و زیرپای عابران، به نفس های آخرخود خواهد رسید./اخبارفرهنگیان

انتهای پیام/

 

نوشتن دیدگاه

توجه!

کلاس بیست نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی یابند. .
اگرچه تلاش می شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می شوند


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اخبار مهم

 

کلیه حقوق محفوظ است، استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.   

طراحی و تولید: "برهان گرافیک"