یکی از افرادی که  معمولا ضمانت آنها در نزد بانک ها و موسسات خصوصی از اعتبار بالایی بر خوردار است. ضمانت فرهنگیان یا کار مندان دولت است. قشر زحمتکش و نجیبی که همیشه  برای کار راه اندازی پیش قدم هستند. وآنرا منشاء خیر می دانند.

به گزارش کلاس بیست؛ یکی از افرادی که  معمولا ضمانت آنها در نزد بانک ها و موسسات خصوصی از اعتبار بالایی بر خوردار است. ضمانت فرهنگیان یا کار مندان دولت است. قشر زحمتکش و نجیبی که همیشه  برای کار راه اندازی پیش قدم هستند. وآنرا منشاء خیر می دانند.و کمتر اتفاق می افتد که در مقابل  در خواست یکی از افراد فامیل یا اعضاء خانواده یا دوستان "نه" بگویند. و این موضوع معمولا مشکلات زیادی را از قبیل مسدودی حساب ، توقیف اموال ایجاد می کند. و حتی ممکن است به قیمت زندانی شدن این افراد منجر شود.

شاید شما هم یکی از همین افراد باشید.که قبلا فرمهای ضمانت را امضاء کرده اید و یا اینکه قصد دارید. ضمانت فردی را در یکی از بانک ها یا موسسات انجام دهید. اما قبل از  حضور در بانک و امضاء فرمهای متعدد. نکات زیر را به دقت مطالعه کنید.

ماده 684قانون مدنی:"عقد ضمان عبارت است از اینکه شخصی مالی را که بر ذمه ی دیگری است به عهده بگیرد."

معنی و مفهوم این ماده قانونی این است که اگر وام گیرنده تحت هر شرایطی اقساط وام را پرداخت نکند. شما به عنوان ضامن پرداخت آن را به عهده می گیرید. و با امضاء فرمهای بانک در واقع به بانک وکالت می دهید.که مطالبات خودش را از محل موجودی حساب  یا سپرده های شما بر داشت کند.

فرقی نمی کند که شما چک داده باشید یا سفته و یا اینکه اسناد بانک را امضاء کرده باشید.در هر حال بانک می تواند به راحتی اقدامات قانونی را بر علیه شما انجام دهد. بدون اینکه به وام گیرنده کاری داشته باشد.  و معمولا بانک ها

به خاطر اینکه کار مندان دولت دارای حقوق ثابت هستند و دسترسی به آنها ساده است  اول به سراغ شما خواهند آمدو شما به عنوان ضامن نمی توانید نسبت به اقدامات بانک اعتراضی داشته باشید.
چه زمانی ضامن می تواند از دست وام گیرنده  شکایت نماید؟

ماده 709 قانون مدنی:"ضامن حق رجوع به مضمون عنه را ندارد مگر بعد از اداء دین"

این ماده قانونی اشاره دارد  تا زمانی که اقساط توسط شما پرداخت نشده یا اینکه توسط بانک از حساب شما برداشت نشده باشد حق رجوع به وام گیرنده را نخواهید داشت. ولی پس از پرداخت اقساط به میزان مبلغی که پرداخت نموده باشید. در صورتی که کمتر از بیست میلیون تومان باشد در شورای حل اختلاف و بیشتر از آن را در دادگستری  می توانیدطرح دعوی نمایید

مراحل طرح داد خواست حقوقی:

پس از پرداخت  اقساط یا کل بدهی وام گیرنده، می توانید دادخواستی را با عنوان مطالبه طلب  به میزان مبلغ پرداختی به استناد فیش واریزی تقدیم شورای حل اختلاف نمایید. که شورا پس از تعیین جلسه رسیدگی و استعلام از بانک و استماع دلایل شما و دفاعیات وام گیرنده درصورت کامل بودن دلایل و مدارک اقدام به صدور رای می کند. که پس از طی مراحل قانونی  و قطعی شدن رای  شما می توانید تقاضای اجرائیه نموده و طلب خود را وصول کنید. (در صورتی که داشته باشد)و در غیر اینصورت  تقاضای جلب وام گیرنده را نمایید. در خوش بینانه ترین حالت اگر اعتراض نکند و تقاضای اعسار نکند  چند ماه باید در انتظار باشید تا اصل طلب  خود را بدست آورید.

یادتان باشد که ضمانت قبل از اینکه یک کار خیر خواهانه باشد یک اقدام حقوقی است و بار مسئولیت آن بر عهده شماست ، اما با این وجود  برای کاهش تبعات حقوقی آن و دور نشدن از اقدامات خیر خواهانه لازم است  قبل از  حضور در بانک و امضاء فرمهای  ضمانت تضمین محکمی از قبیل چک یا سفته یا نوشته  بالاتر از اصل و سود وام از وام گیرنده بگیرید تا در صورت عدم پرداخت اقساط بتوانید از آن استفاده نمایید.


یادداشت:  "محمد مهدی قزلسفلی" کار شناس ارشد حقوق خصوصی

انتهای پیام/

 

کلیه حقوق محفوظ است، استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.   

طراحی و تولید: "برهان گرافیک"