هرچه به انتخابات ۹۶ نزديک تر مي شويم، زمزمه هاي يک دوره‌اي بودن دولت حسن روحاني بيشتر به گوش مي‌رسد.

به گزارش کلاس بیست، حسین طاهری فرد،کارشناس ارشد جامعه شناسي در یادداشت  نوشت: هرچه به انتخابات ۹۶ نزديک تر مي شويم، زمزمه هاي يک دوره‌اي بودن دولت حسن روحاني بيشتر به گوش مي‌رسد.تلاش دلواپسان و محافظه کاران براي القاء اين تفکر به بدنه جامعه که حسن روحاني به دليل ناتواني در عمل به وعده هايش، پايگاه راي خود را از دست داده و شانسي براي انتخابات سال ۹۶ ندارد هرروز بيشتر مي شود. اما سوال اساسي اينست « آيا مردم در پايان اين سال، با راي خود يکبار ديگر سرنوشت خود را باز به دست روحاني مي سپارند يا راه ديگري بر مي گزينند؟! »

دولت به پايان يک دوره چهار ساله نزديک مي شود و در پايان همين دوره، مردم بايد به عملکرد دولت نمره دهند. حسن روحاني دولت يازدهم را در شرايطي از محمود احمدي‌نژاد تحويل گرفت که براي دو سال پياپي رشد اقتصادي كشور منفي بود و صادرات نفت به موجب تحريم‌هاي بين‌المللي بسيار کاهش يافته بود. تورم شتاب فزآينده‌اي به خود گرفته بود و روابط با کشورهاي اروپايي و خصوصاٌ کشورهاي عربي خاورميانه بخاطر سياست‌هاي ناصحيح دولت دهم متشنج شده بود. با همه اين اوصاف انتخاب حسن روحاني با شعار اعتدال، دوران جديدي در زمينه مديريت سياسي، اقتصادي و فرهنگي ايران بوجود آورد.

اگرچه بسياري از سياسيون و نخبگان معتقدند که روحاني به احتمال زياد، دور بعد هم رييس جمهور خواهد بود، اما نبايد فراموش كرد اصول گرايان و دلواپساني كه در خرداد ۹۲ قوه مجريه را از دست دادند تمام تلاشان را براي پيروزي در انتخابات رياست جمهوري آتي و يك دوره اي كردن انتخاب آقاي روحاني بكار خواهند بست. با نگاهي دقيق به كارنامه روحاني مي توان گفت که او نيز همانند رؤساي جمهور قبلي، براي بار دوم رئيس جمهور خواهد شد يا خير؟

به اعتقاد بسياري از صاحبنظران و تحليلگران، دولت اعتدال با همه فراز و فرودش روي هم رفته در مسير درستي در حال حركت است. اما براي بررسي درستي اين موضوع نياز است تا عملكرد سياسي و اقتصادي دولت يازدهم به عنوان شاخصه های اصلي سنجش موفقيت يا ناکارآمدی دولت مورد بررسي قرار گيرند، چرا که روحاني در ۲۴ خرداد ۱۳۹۲ با وعده حل مشکلات اقتصادي و ايجاد تغييرات سازنده در سياست خارجي به پيروزي رسيد.

حوزه اقتصادی: بخشي از مشکلات اقتصادي جاري دولت يازدهم، ريشه در سياست هاي ناكارآمد اقتصادي دولت قبل دارد. روحاني و تيم اقتصاديش توانستند با مهار تورم فلج كننده، رشد منفي اقتصادي را متوقف كنند. بررسي کارنامه اقتصادي روحانی نشان مي دهد، دولت در شاخص هايي چون کنترل نقدينگي، بهبود وضعيت توليد و افزايش رشد اقتصادي موفق عمل کرده و سياست‌هاي دولت براي خروج از رکود و کاهش تورم موفقيت آميز بوده است.

حوزه سياسي: موفق ترين جنبه عملکرد دولت يازدهم در حوزه سياست خارجي و روابط بين الملل مي باشد. روحاني با شعار تحقق آزاديهاي مصرح در قانون اساسي و حقوق شهروندي توانست شکست سختي به رقباي انتخاباتي خود در سال ۹۲ تحميل کند. روحاني در تمام مدت بارها بر پايبنديش به آزاديهاي فردي و اجتماعي تاکيد کرده و با تمام توان در جهت رفع موانع سياسي و تحقق آزاديهاي موجود در قانون اساسي و قوانين مدني کوشيده است.

با روي کار آمدن روحانی، مردم به حل مشکلات اقتصادي و بازگشت دولت به مسير اعتدال اميدوار شدند. هدف اصلي دولت در اين مدت باقي مانده بايد رفع مشکلات اقتصادي، کنترل تورم، تنظيم بازار و از بين بردن رکود اقتصادي باشد. آنچه اين روزها بيشتر ذهن مردم را درگير خود کرده و شايد نقطه ضعف دولت محسوب شده و نياز به تغيير جدي دارد، فضاي اقتصادي است. اکثريت                  راي دهنده گان به دولت اعتدال مي پذيرند که تاثيرات مثبت توافق اتمي درازمدت خواهد بود، اما واقعيت غير قابل انکار اينست که، بخشي از اقتصاد به برجام مربوط مي‌شود و بخش ديگري نياز به بکار گيري سياست هاي درست اقتصادي براي برون رفت از شرايط نامطلوب کنوني است.

يکي از مهمترين ضعف‌هاي دولت يازدهم، ضعف اطلاع رساني است. دولت تدبيرواميد نخواست يا نتوانست در حوزه عمومي به هجمه‌ها و انگ هايي که به آن متهم مي شود به صورت شفاف و ريشه اي پاسخ دهد. اگر دولت از روابط عمومي قوي برخوردار بود مي توانست با تبيين تلاش ها و دستاوردهايش پاسخ منتقدان سياست هاي اعتدالي اش را با تدبير داده و از اعمال فشارهاي پشت پرده عليه دولت و دولتمردان جلوگيري کند. دولت بايد درباره عملکردش، دستاورد هاي استراتژيک برجام، چگونگي مهار تورم و ديگر اقداماتي که انجام داده است براي مردم توضيح دهد. مهمترين دغدغه روحاني در سال آخر دولت يازدهم بايد تلاش براي حل مشکلات و معضلات اقتصادي باشد و در غير اين صورت دلواپسان و تندروها ناجوانمردانه در تخريب و شکست دولت موفق خواهند شد.

و کلام آخر اينکه:

هنوز مي توان به روحاني اميد بست، چرا که رويکرد کلي دولت اعتدال، رويکرد منطقي، کارشناسانه و عملگرايانه بوده است و هنوز بسياري از مشکلات کشور را مي توان با کليد تدبير روحاني باز نمود.

انتهای پیام/

نوشتن دیدگاه

توجه!

کلاس بیست نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی یابند. .
اگرچه تلاش می شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می شوند


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اخبار مهم