شهرستان آزادشهر
شهرستان آزادشهردر فاصله 77 کیلومتری شرق گرگان در محل تلاقی مسیرهای گرگان، گنبد کاووس و شاهرود و مشهد واقع گردیده و دارای چشم اندازهای طبیعی و تاریخی بسیاری است. این شهرستان مساحتی در حدود 74/872 کیلومتر مربع و جمعیتی بالغ بر 91767 نفر دارد. از جاذبه های گردشگری ، فرهنگی و مذهبی این شهرستان می توان بقعه متبرکه امامزادگان آق امام كه بر بلنداي تپه‌اي زيبا و مشرف بر منطقه ديدني آزادشهر واقع گرديده، پارک جنگلی شهرداری ، پارک شبنم نوده خاندوز ، بافت قدیم روستای فارسیان ، کاخ پهلوی ( خوش ییلاق )، پل غزنوی و زائرسرای امام هشتم را نام برد. بازار هفتگی آزادشهر شنبه بازار است. و صنايع‌دستي اين شهر شامل ابريشم‌بافي، تهيه منسوجات ابريشمي، لباسهاي محلي مي‌باشد.
بازار هفتگی آزادشهر: زمان شنبه ها ، مکان شهرک شهید کلاهدوز ، پشت پارک جنگلی آزادشهر

شهرستان آق قلا
شهرستان آق قلا که در 15 کیلومتری شمال شرقی گرگان و در کنار رودخانه گرگانرود قرار گرفته است، دارای جمعیتی بالغ بر 124185 نفر و وسعتی در حدود 52/1763کیلومتر مربع است. این شهر توسط شاه عباس در سال 1020 هجری قمری بنا شده که به نام اسپیدژ یا دژ سفید و در زمان حکومت پهلوی به پهلوی دژ تغییر نام داد و از زمان پیروزی انقلاب اسلامی آق قلا نام گرفته است. از صنایع دستی مردم این منطقه می توان قالی، قالیچه و پشتی ترکمن، زيورآلات، ساخت ساز سنتي و سوزن‌دوزي ترکمن را نام برد. اماکن دیدنی و گردشگری این شهرستان شامل میدان اسب دوانی، گل افشان قارینیارق، پل تاریخی آق قلا ، دیوار دفاعی گرگان و ... می باشد . بازار هفتگی آق قلا هر هفته پنجشنبه برگزار می گردد.

شهرستان بندرترکمن
شهرستان بندرترکمن که یکی از شهرهای غربی و در فاصله 40 کیلومتری از مرکز استان گلستان است دارای 72803 نفر جمعیت و مساحتی در حدود 41/291  کیلومتر مربع است. شهر بندرترکمن در سال 1306 خورشیدی در محلی که قرارگاه نظامیان بود ، تاسیس شد.
این شهرستان با وجود جاذبه های طبیعی مانند دریا ، جزیره آشوراده و صنایع دستی غنی ترکمن، یکی از مهمترین مراکز گردشگری استان محسوب می گردد. صنایع دستی این شهرستان قالی و قالیچه و پشتی ترکمنی، سوزن‌دوي، زيورآلات و نمدمالي است. از مهمترین مناطق گردشگری و تاریخی شهرستان ترکمن می‌توان ، جزیره آشوراده، اسکله توریستی ساحل دریا، میدان سوارکاری ،پادگان روسها، زیارتگاه بهاءالدین نفشبندی و آرامگاه آق امام را نام برد و دارای بازارچه مرزی در کنار ساحل و بازار هفتگی دوشنبه بازار است.

شهرستان بندر گز
شهرستان بندرگز که در منتهی الیه غربی و در فاصله 44 کیلومتری گرگان مرکز استان گلستان واقع شده است، جمعیتی بالغ بر 46315 نفر و وسعتی در حدود 31/239 کیلومتر مربع را داراست و شهر دیگر آن نوکنده می باشد.
با وجود جاذبه های گردشگری مانند دریا ، جنگل و اماکن تاریخی این شهرستان را می توان از مراکز مهم گردشگری استان محسوب نمود. مراکز دیدنی شهرستان بندر گز عبارتند از:اسکله توریستی، ساحل دریا، چشمه قلقلی، توسکا چشمه، چشمه بلبل، جنگل باغو، جنگل وطنا، خلیج گرگان، سیکاپل، جرکلباد، امامزاده حبیب الله و امامزاده سفید چال و امامزاده علیرضا می باشد  بازار هفتگی سه شنبه بازار بندر گز می باشد و صنايع‌دستي بندرگز شامل گليم‌بافي و سوزن‌دوزي است.

شهرستان رامیان
شهرستان رامیان از نظر طبیعی به دو قسمت جلگه ای و کوهستانی تقسیم می شود، رامیان ، دلند و خان ببین از شهرهای این شهرستان است و درآخرین سرشماری جمعیتی بالغ بر 85324 نفر و وسعتی در حدود 73/780 کیلومتر مربع دارد این شهرستان در فاصله 75 کیلومتری از مرکز استان واقع گردیده و دارای جنگلهای غنی و چشم اندازهای زیبا است. مهمترین اماکن گردشگری و تاریخی این شهرستان چشمه گل رامیان و سرخه کمر، غار شیرآباد، قلعه ماران، پارک جنگلی آهنگران، پارک جنگلی دلند ، دهکده توریستی پاقلعه.آبشارهای شش گانه شیر آباد-جوزک و ارتفاعات ییلاقی پشمکی ،  بادو ، النگ و پاقلعه، امامزاده پیرخان ببین.امام زاده قاسم دلند و بقعه متبرکه بی بی حلیمه خاتون، امامزاده پیر بی بی، امامزاده قاسم، مسجد سادات، تپه های سنجران، باقر آباد، توران فارس، انجیلو، نقارخانه، مدرسه و کاخ رضا شاهی و حمام قدیمی اروج و مسجد سادات، قلعه محمود، قلعه نور، قلعه کافر و قلعه امیر خان می باشد. صنایع دستی رامیان عبارتند از ابریشم بافی، تهیه منسوجات ابریشمی از جمله لباسهای محلی، حوله، دستمال و چادر شب. بازار هفتگی رامیان سه شنبه بازار می باشد. از جمله محصولات کشاورزی شهرستان توت فرنگی ، گندم ، شالی ، محصولات باغی ، صیفی و ... می باشد.
بازارهفتگی شهر:
رامیان: سه شنبه بازار، خیابان امام خمینی (ره)، روبروی کلانتری
دلند : دوشنبه بازار، بلوار امام رضا (ع)، روبروی امامزاده قاسم
خان ببین : پنج شنبه بازار، خیابان امام، پشت بیمارستان امام رضا (ع)

شهرستان علی آباد کتول
این شهرستان با جمعیتی بالغ بر 140 هزار نفر، وسعتی در حدود 19/1160 کیلومتر مربع ، در فاصله 40 کیلومتری از مرکز استان واقع گردیده است و با وجود جاذبه های طبیعی و تاریخی و صنایع دستی متنوع از جمله مراکز عمده گردشگری در استان گلستان است و فاضل آباد شهر دیگر پر جاذبه این شهرستان است.
از نقاط گردشگری و تاریخی شهرستان می توان به پارک جنگلی و آبشار تمام خزه ای کبودوال (جنگل و آبشار کبود وال در ضلع جنوبی شهر علی آباد و در فاصله ی 4 کیلو متری از شهر موهبتی خدادادی است که چشم هر بیننده ای را نوازش می دهد.آبشار کبودوال یکی از زیباترین آبشارهای خزه ای ایران در بهشت کتول قرار گرفته است. پارک جنگلی کبودوال با راه دسترسی مناسب به آبشار ، دارای تاسیسات و زیرساخت های گردشگری همچون پارکینگ، آلا چیق ، فروشگاه صنایع دستی ، موزه تاریخ طبیعی ، سرویس بهداشتی ، نمازخانه و مهمتر از همه وجود پایگاه نیروی انتظامی جهت تامین امنیت مسافرین و گردشگران محترم می باشد)، دهکده های ییلاقی (افراخته، زرین گل الستان و سیاه مرزکوه و ...) ارتفاعات شاهوار، چلچلی ذخیره گاه جنگلی ( افراتخته، پونه آرام، زرین گل و سورکش) و زیستگاه های (مارال،ذربین و سرخه دار و زیستگاه انحصاری سرونوش) رودخانه و دهنه زرین گل ( این دهنه جنگی و بکر که درضلع شرقی علی آباد کتول واقع شده علاوه بر دارا بودن جاذبه های طبیعی و تاریخی بسیار، ذخیره گاه بین المللی درختان سرخدار نیز میباشد که بر ارزش این منطقه افزوده است. روستا های کوهستانی ییلاقی همچون افراتخته، خاک پیرزن، شیرین آباد، چینو، میان رستاق و سیاه رودبار دراین دهنه واقع شده اند.)، دهنه زیبای محمد آباد (کوهستان زیبا و دهنه سرسبز محمد آباد با جنگل های انبوه یکی از با اهمیت ترین مناطق جنگلی و گردشگری استان محسوب می شود.روستاهای ییلاقی همچون سیاه مرزکوه، چه جا، قریب آباد، گنو، خلیندره، الستان، ماهیان، چلی، بالاچلی، طاویر، وسیع سر و ریگ چشمه در این دهنه واقع شده اند. دهنه محمد آباد نیز ذخیره گاه درختان سرونوش و کاج زربین می باشد. این دهنه با داشتن ارتفاعات بلند همچون زیلان، قله چلچلی و ... مکان مناسب برای کوهنوردان میباشد.)
شهرستان علی آباد دارای 98 اثر تاریخیست که 68 مورد آن به ثبت ملی رسیده است و از شاخص ترین آنها تپه  باستانی چینو با قدمت تاریخی 7000 ساله ،قبرستان ماهیان با قدمت تاریخی 3000 ساله و شغال تپه واقع در مرکز شهر می باشد.
از صنایع دستی این شهرستان می توان به قالی بافی، نمدمالی، آجیده دوزی، ساخت ساز سنتی، بافت پارچه های ابریشمی ، چادر شب بافی، سوزن دوزی، نوار بافی و لباس های محلی کتول اشاره کرد.

شهرستان کردکوی
شهرستان کردکوی در فاصله 29 کیلومتری گرگان در غرب استان واقع است، دارای 70244 نفر جمعیت و مساحتی در حدود 94/818 کیلومتر مربع می باشد. وجود چشم اندازهای طبیعی زیبا و اماکن تاریخی و صنایع دستی موقعیت گردشگری مناسبی را برای این شهرستان بوجود آورده است. شهرستان کردکوی کمترین فاصله بین دریا و جنگل  را در بین شهرستانهای سطح استان دارا می باشد به طوری که فاصله مرکز شهر تا جنگل 5 کیلومتر و تا دریا 10 کیلومتر می باشد.
از صنایع دستی آن می توان جاجیم بافی ، پارچه بافی ،گلیم بافی ،حصیر بافی، نمد مالی، بافتن چادر شب ، جوراب و دستکش پشمی و معرق اشاره کرد. از مناطق گردشگری و باستانی این شهرستان می توان منطقه حفاظت شده جهان نما روستای ییلاقی درازنو، پارک جنگلی امام رضا (ع)، برج رادکان، شهر قدیمی تمیشه و دیوار تمیشه، آب بندانهای زیبا ( روستای میاندره ، یساقی ، بن کلاته و مهتر کلاته )، قلعه شاه نشینی و غارهای (یخچال، گنج خانه، اژدر غار، جهان نما) امامزاده روشن آباد، امامزاده النگ، امامزاده چهار کوه،امام زاده هزار منزل ، امام زاده مجید ، جاده شاه عباسی ، آبشار دوآب و آبشار شادان ( هفت طبقه )و آب بندان های روستای یساقی و میاندره را نام برد. بازار های هفتگی کردکوی یکشنبه ، روستای دنگلان جمعه ، روستای یساقی شنبه ، روستای مهترکلاته دوشنبه برپا می گردد.

شهرستان کلاله
شهرستان کلاله در منتهی الیه شرقی استان گلستان در فاصله 136 کیلومتری از مرکز استان واقع شده است با وسعت 43/1752 کیلومتر مربع و جمعیتی بالغ بر 110473 نفر ، شامل دو بخش مرکزی و پیشکمر می باشد. از جمله مراکز گردشگری طبیعی و آثار تاریخی این شهرستان چشمه زاو، آق سو، زیارتگاه خالد بن سنان (خالد نبی) و مزار باستانی آن و زیارتگاه امام زاده عبدا... و سه کارگاه کاوش باستان شناسی در دیوار تاریخی گرگان به نام های قره دیب، کارگاه یساقلیق، و کارگاه قره یسر است. از بازارهای هفتگی کلاله این شهرستان می توان به یکشنبه بازار مرکز شهرستان سه شنبه بازار تمرقره قوزی مرکز دهستان و در مسیر زیارتگاه خالدنبی و چهارشنبه بازار شهر فراغی نام برد.از تپه های باستانی شهرستان کلاله قره تپه در غرب و تپه های قراد ، قربانگلدی و عباس خوجه در شمال روستای تمرقره قوزی ؛ لیلنگ تپه در غرب روستای پاشای ، تپه غلاجیق در جنوب شرقی شهر فراغی تپه قوجمز در غرب روستای قوجمز ، تپه اجن سنگرلی در جنوب روستای اجن سنگرلی ، یاریم تپه در شمال شرقی روستایی به همین نام می توان اشاره کرد . آرامگاه شاعر ترکمن مسکین قلیچ در شرق روستای کاظم خوجه در 25 کیلومتری شرق مرکز شهرستان و امامزاده جماگلدی اولیا ( معروف به امامزاده 5 تن ) نام برد. از صنایع دستی آن شهرستان می توان به گلیم بافی، قالی بافی، ابریشم بافی، چادر شب بافی و پلاس بافی اشاره کرد.

شهرستان گالیکش
شهرستان گالیکش محل تلاقی سه استان گلستان، خراسان شمالی و سمنان ، به عنوان گلوگاه استان در منتهی الیه شرقی بشمار می آید. ازشمال به شهرستانهای کلاله و گنبد کاووس ، از جنوب به استان سمنان تصویر، از شرق به استان خراسان شمالی و شهرستان بجنورد و از غرب به مینودشت محدود و متصل می شود .  در فاصله 123 کیلومتری از مرکز استان واقع شده است. مساحت این شهرستان حدود 1000 کیلومتر مربع و جمعیت آن بالغ بر59975 نفر است. این شهرستان با توجه به مناظر طبیعی، تفریحگاههای زیبا، وجود آثار باستانی صنایع دستی و تولید ابریشم و تولید عسل یکی از جاذبه های گردشکری استان گلستان محسوب می شود. از جمله اماکن گردشگری و باستانی شهرستان گالیکش می توان به پارک ملی گلستان، آبشارهای لوه، آق سو، گلستان ، موزه های حیات وحش و تاریـخ طبیعی پارک ملی گلستان، آق چشمه، چشمه لال، ماهی پران، دشت حلقه، غارهای  سیدرشید، فرنگ، وکیارام، ماران کوه، کهنه حمام و امامزاده جعفر(ع) اشاره نمود.
قدیمی ترین بقایای حضور انسان در شمال کشور (گیلان ، مازندران و گلستان ) شناخته شده غار کیارام می باشد که به 100 هزار سال پیش و دوره پارینه سنگی میانه (موسترین) تعلق دارد. و در روستایی به همین نام قرار دارد.

شهرستان گرگان
شهرستان گرگان مركز استان گلستان شهري زيبا و نگيني در طبيعت چشم‌نواز شمال ايران باوسعت 81/1615 كيلومتر مربع و جمعيتي بالغ بر 462455 نفر با جاذبه‌هاي فراوان طبيعي و تاريخي يكي از شهرهاي سياحتي و ميعادگاه عاشقان طبيعت و دوستداران تاريخ است.
این شهرستان گرگان داراي مردمي خونگرم و مهمان‌نواز و متشكل از اقوام گوناگون مي باشد. آثاري كه متعلق به دوران قبل از تاريخ از نقاط مختلف اين شهرستان از جمله تورنگ تپه و شاه‌تپه و... بدست‌آمده نمايانگر حضور ديرينه انسانها در اين منطقه و نشان‌دهنده تمدن آن در هزاره ششم پيش از ميلاد است. نام قديم آن هيركانيا كه مركز ايالت هيركاني در زمان اشكانيان بوده است.آغا محمد خان قاجار در اين شهر بدنيا آمد و گرگان به عنوان پايتخت خانوادگي حكومت قاجار محسوب مي‌شد و به نام دارالمومنين معروف بوده كه در روي سكه‌هاي بعد از صفوي ضرب اين شهر مشاهده مي‌شود و اثار ساختماني زيادي از دوران صفوي نادرشاه و قاجار در اين شهر ساخته شد كه بعضا نيز باقي هستند. اين شهرستان داراي جاذبه‌هاي زيباي گردشگري مشتمل بر كوهسارها، دره‌ها، رودخانه‌ها، آبشارها، چشمه‌سارها و جنگل‌هاي سرسبز مي‌باشد. از جمله پاركهاي جنگلي (ناهارخوران ، النگ‌دره ،  قرن‌اباد ، شصت‌كلاته ، قرق ، گرمابدشت) پارك شهر، سدنومل، آب گرم وآبشار دوقلوي زيارت، هزارپيچ، بازارنعلبندان، چهارشنبه بازار و دهكده‌هاي توريستي زيارت  شاهكوه.و از نقاط ديدني و باستاني و مذهبي آن، كاخ آغامحمدخان، كاخ موزه گرگان ، موزه گرگان،موزه صنایع دستی گرگان، مسجد جامع، مدرسه عماديه، بافت قديم شهر و خانه تقوي، كبير و باقري و تكاياي محلات قديمي، كاروانسراهاي سنگي، قزلق، ديملو، رباط سفيد) و حمام قديمي( سفره‌خانه سنتي )، تورنگ تپه، شاه تپه، خرگوش‌تپه، قلعه‌خندان، نرگس تپه، امامزاده‌هاي: اسحق ‌( نور) ، عبدا...، نه تن، مرادبخش، محسن، بي‌بي‌هوربي‌بي‌نور، طيب قرن‌اباد)، سوغات و ره‌آورد سفر شهرستان گرگان عبارتند از: قالي، قاليچه، جاجيم و منسوجات صنايع روستايي و از شيريني‌هاي محلي حلوا اماج، نان خرمايي، زنجيبيلي، نانك( پادرازي) را مي‌توان نام برد.

شهرستان گمیشان
شهرستان گمیشان در فاصله 45 کیلومتری از مرکز استان گلستان است دارای 63447 نفر جمعیت و مساحت 00/1285 کیلومتر مربع می باشد . وجود آثار تاریخی و تپه های باستانی ، نشان از فرهنگ و تاریخ دیرینه این شهرستان است این منطقه نقطه آغاز دیوار تاریخی گرگان بوده است که در حال حاضر خرابه های آن با نام محلی قزل آلان شناخته می شود .
صنایع دستی شهرستان گمیشان عمدتا  تولید قالیچه ، قالی ، گلیم ، نمد ، پشتی ، روسری ترکمنی ، جاجیم ، فرش های دستباف و زیورآلات می باشد که علاوه بر ایجاد اشتغال برای زنان و دختران ترکمن نقش مهمی در صادرات کشور دارد. بسیاری از اراضی این منطقه بدلیل شوری آب و خاک و خشکسالی به صورت بلاستفاده و لم یزرع می باشد و اراضی قابل کشت عمدتا به گندم ، جو و پنبه اختصاص دارد. دامپروری با وجود بیش از 130000 انواع دام علاوه بر ایجاد اشتغال ، فرآورده های لبنی این شهرستان را فراهم می نماید . وجود آبزیان گوناگون و بالاخص حیات ماهیان خاویاری و پره و کشت و پرورش میگو را فراهم آورده که از سال 1390 صادرات میگو به کشورهای خارجی با برند شهرستان گمیشان آغاز شده و با سرمایه گذاری و بهره برداری صحیح  می توان علاوه بر ایجاد فرصتهای شغلی صادرات این محصول را نیز توسعه داد. از مناطق گردشگری و باستانی این شهرستان می توان تالاب گمیشان ، گل افشان قارن یارق و نفتلیجه ، بافت قدیم شهر گمیشان ، موزه مردم شناسی ،  دیوار تاریخی گرگان و قیزلر قلعه را نام برد. بازار هفتگی سیمین شهر روز شنبه برگزار می گردد و در گمیشان چهارشنبه هرهفته بازار برپا می باشد.

شهرستان گنبد كاووس
شهرستان گنبد كاووس كه مهمترين و بزرگترین شهرستان استان از لحاظ وسعت محسوب مي‌شود دارای  مساحتی حدود 32/5071 كيلومتر مربع و جمعيتی بالغ بر 325789 نفر است فاصله این شهرستان تا مرکز استان 98 کیلومتر می باشد كه قوميتهاي گوناگون در آن ساكن هستند . وجه تسمیه گنبد کاووس از  نام مقبره گنبد قابوس‌بن وشمگير گرفته شده است كه مقبره وي در شمال شهر قرار دار د . اينچه‌برون شهر ديگر اين شهرستان است. مهمترين جاذبه های گردشگري و باستاني اين شهرستان عبارتند از : تالابهاي بين‌المللي آلماگل، آلاگل و آجي گل بازارچه مرزي اينچه‌برون ، ياريم تپه ، دیوار بزرگ گرگان ، گبري قلعه ، گنبد قابوس ، شهر باستاني جرجان ، امامزاده يحيي بن زيد و بقعه دانشمند. بازار هفتگي آن جمعه بازار است. از صنايع‌دستي اين شهرستان قالي‌بافي، گليم‌بافي، پلاس ، دوتارسازي ، زيورآلات ، سوزن‌دوزي ، رنگرزي و نمدمالي و از شيريني‌هاي محلي تاتارچرك ، بیشمه را مي‌توان نام برد.

شهرستان مراوه تپه
شهرستان مراوه تپه، در شرقی ترین نقطه استان گلستان واقع است که از لحاظ موقعیت جغرافیایی از طرف شمال به کشور ترکمنستان و از شرق به استان خراسان شمالی و از طرف غرب به بخش داشلی برون شهرستان گنبد و از طرف جنوب به شهرستان کلاله (جنگل گلستان) منتهی می گردد. مساحت شهرستان حدود 4/3210 کیلومتر مربع بوده و جمعیت آن بالغ بر 55821 نفر که دارای  دو بخش مرکزی مراوه تپه و گلیداغ می باشد. از اماکن گردشگری می توان به آرامگاه مختومقلی ، مدرسه دینی سید قلیچ ایشان ، آرامگاه ابوالقاسم جرجانی و آل خان بابا را نام برد. آبشارهای بالی قایه-شارلوق. چشمه ساوه از اماکن طبیعی این شهرستان می باشد. وجود پسته، انار، انجیر، زرشک وحشی نیز از سرمایه های خدادادی این شهرستان است. گندم، شالی، آفتاب گردان، زیره و کلزا از استعدادهای کشاورزان این منطقه می باشد. قالی بافی ترکمن، نمد بافی، گلیم بافی، پوستین دوزی و ابریشم بافی از صنایع دستی مهم این شهرستان می باشد.مراوه تپه یکی از قطب های دامداری منطقه نیز است.

شهرستان مینودشت
شهرستان مینودشت در ناحیه شرقی استان گلستان، در دنباله دامنه کوههای البرز شرقی در فاصله 116 کیلومتری از مرکز استان واقع شده است. مساحت این شهرستان حدود 57/1576 کیلومتر مربع و جمعیت آن بالغ بر 75659 نفر است . نام قدیم مینودشت حاجیلر بوده. این شهرستان با توجه به مناظر طبیعی، تفریحگاههای زیبا، وجود آثار باستانی ، صنایع دستی و تولید ابریشم و تولید عسل از قطبهای گردشکری استان گلستان محسوب می شود. از جمله اماکن گردشگری و باستانی شهرستان مینودشت شامل جنگل باقرآباد ، تنگه چهل چای، آق چشمه، ماهی پران، دشت حلقه، غارمبارک آباد، ماران کوه، کهنه حمام و امامزاده جعفر(ع) است.
بازار هفتگی مینودشت سه شنبه بازار است . از صنایع دستی آن گلیم بافی، قالی بافی و چادر شب بافی سوزن‌دوزي و ابريشم ، بافت لباس محلی و سراجي نمدمالي را می توان نام برد. همچنین دشت حلقه بعنوان وسیع ترین سایت باستانی استان نیز که 338 هکتار وسعت دارد در این شهرستان قرار گرفته است.